Podczas spotkania Zespołu Trójstronnego do spraw Bezpieczeństwa Socjalnego Górników po raz kolejny padła deklaracja przygotowania wspólnego stanowiska rządu, strony społecznej i przedsiębiorców na zbliżający się szczyt klimatyczny COP24. Ostateczna decyzja w tej sprawie powinna zapaść podczas najbliższego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego.
- Względy dyplomatyczne być może nie pozwalają naszemu rządowi działać zbyt ostro. Jednak dobrze byłoby pokazać światu, że mamy wspólne stanowisko w sprawie węgla. Bez niego nie da się funkcjonować, musi pozostać – podkreśla Wacław Czerkawski, przewodniczący śląskiego OPZZ.
Zespół tym razem spotkał się w Warszawie. Udział w posiedzeniu wzięło aż czterech ministrów: Grzegorz Tobiszowski, Stanisław Szwed, Henryk Kowalczyk i Michał Kurtyka. Rozmawiano o przygotowaniach do szczytu klimatycznego w Katowicach, podczas którego ważyć się będą dalsze losy węgla.
- Jako strona społeczna chcielibyśmy wziąć aktywny udział w dyskusji na ten temat. Nie rozumiemy, dlaczego dekarbonizacja ma dotyczyć tylko polskiego i europejskiego węgla. Pozbędziemy się surowca, a reszta świata nadal będzie go wydobywać. Zamiast zużywać swój węgiel, będziemy go kupować – irytuje się Czerkawski.
Dodaje, że gazy cieplarniane, a wśród nich cieszący się wyjątkową niesławą dwutlenek węgla, są wydzielane nie tylko przez energetykę opartą na węglu.
- Przecież to samo dotyczy gazu i ropy. Dlaczego więc uparto się akurat przy dekarbonizacji? To niesie za sobą duże skutki społeczne, pozbawi tysiące osób miejsc pracy. Zielona energetyka nie wygeneruje ich aż tyle, by zastąpić górnictwo – podsumował Wacław Czerkawski.
W COP24 wezmą udział delegaci z 200 państw, a także reprezentanci biznesu, nauki, organizacji pozarządowych i ekologicznych. Szacunkowa liczba uczestników to 30 tys. osób. W trakcie szczytu planowane jest przyjęcie pełnego pakietu wdrażającego porozumienie paryskie. To pierwsza w historii międzynarodowa umowa, która zobowiązuje wszystkie państwa świata do działań na rzecz ochrony klimatu. Pakiet wyznaczy światową politykę klimatyczno-energetyczną na kolejne lata.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Polska kontra reszta swiata ?
Ciekawe co zwiazkole oddadzą za ulgi dla siebie typu urlopy górnicze itp!
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.