Wystawy, iluminacje świetlne, spotkania i koncerty to tylko niektóre atrakcje, które Tauron przygotował w całej Polsce w rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości - poinformowało portal netTG.pl biuro prasowe Tauron Polska Energia SA.
- Od początku roku, angażując się w wydarzenia sportowe i kulturalne, przygotowywaliśmy się do świętowania 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Tegoroczny 75. TdP Narodowy Wyścig Niepodległości czy zorganizowany przez nas "Tauron Energetyczny Junior Cup" wprowadzały nas w atmosferę tego niezwykłego dla wszystkich Polaków czas. W ostatnich dniach byliśmy w wielu istotnych dla historii Polski miejscach, by razem uczcić odzyskaną niepodległość i przemyśleć polskie dzieje ostatnich 100 lat - mówi Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Tauron Polska Energia.
We Wrocławiu, Katowicach i Warszawie
W przeddzień setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, na wrocławskim placu Wolności miało miejsce niezwykłe wydarzenie „Zaśpiewajmy dla Niepodległej”. W samo południe pod patronatem Tauronu dolnośląskie chóry, zespoły i wszyscy miłośnicy śpiewu wykonali pieśń legionową „Szara piechota”. Każdy, kto pojawił się na miejscu, otrzymał na pamiątkę śpiewnik i odznakę stanowiącą dowód uczestnictwa w próbie ustanowienia rekordu świata w śpiewaniu dla Niepodległej. Po południu 11 listopada w Dolnośląskim Centrum Filmowym mieszkańcy Wrocławia mogli zobaczyć z kolei iluminacje świetlne.
W Katowicach obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości zainaugurował piknik wojskowy na placu Bolesława Chrobrego. Podczas wydarzenia, którego partnerem był Tauron, mieszkańcy województwa śląskiego mogli zobaczyć pokazy sprzętu wojskowego, m.in. czołgi Leopard, stację naprowadzania rakiet, mobilne laboratorium chemiczne czy noktowizjery, a także musztrę paradną i występy artystyczne. Na zgłodniałych czekała z kolei wojskowa grochówka.
Następnie od godziny 17.00 aż do północy na placu Sejmu Śląskiego mieszkańcy mogli zobaczyć przygotowaną projekcję świetlną "Niepodległa" połączona z występem Teatru Ognia Nam-Tara z Chorzowa. W świąteczny weekend na antenie Polskiego Radia Katowice mieszkańcy regionu mogli posłuchać również cyklu reportaży pt. „Ludzie, historie, wydarzenia”. Wieczorem, dzięki specjalnemu podświetleniu niepodległościowego charakteru nabrała również siedziba Taurona przy ul. Ks. Ściegiennego.
W Warszawie 11 listopada premier RP Mateusz Morawiecki otworzył ogrody Kancelarii Prezesa Rady Ministrów dla dzieci i dorosłych. Podczas pikniku rodzinnego dla mieszkańców i gości z całej Polski czekała moc atrakcji: pokazy Wojska Polskiego i służb mundurowych, dmuchany plac zabaw, zawody sportowe, obiad polowy, koncerty, liczne atrakcje dla dzieci oraz widowisko z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.
100 drużyn na 100-lecie niepodległości
100 młodzieżowych drużyn piłkarskich z południowej Polski wzięło udział w turnieju „Tauron Energetyczny Junior Cup”. Eliminacje odbyły się w październiku, w Krakowie, Wrocławiu i Dąbrowie Górniczej. Wielki finał planowany jest w Krakowie na początku 2019 r. - informuje biuro prasowe Tauron Polska Energia SA.
W całym turnieju rywalizowało 100 drużyn - 40 z województwa małopolskiego i po 30 z województw śląskiego i dolnośląskiego. W trzech turniejach eliminacyjnych zagrało ponad 1000 młodych piłkarzy w wieku od 8 do 10 lat. Młodzi sportowcy rywalizujący w eliminacjach, otrzymali pamiątkowe medale oraz stroje sportowe. Każdy drużyna, która weźmie udział w finałowym turnieju, zdobędzie dla swojego klubu atrakcyjne nagrody finansowe.
„Tauron Energetyczny Junior Cup” odbywa się pod patronatem Ministra Sportu i Turystyki, Ministra Energii oraz wojewodów Małopolskiego i Śląskiego. Jest to jedna z inicjatyw zorganizowanych w ramach programu „Tauron wspiera młodych sportowców” stworzonego na potrzeby wsparcia sportu młodzieżowego w wielu dyscyplinach m.in. piłki ręcznej i siatkówki.
Szczególny Tour De Pologne
W roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, 75. edycja Tour de Pologne miała szczególny charakter. Idea narodowego wyścigu kolarskiego w Polsce pojawiła się bowiem niedługo po odzyskaniu niepodległości. Dość szybko nabrała realnych kształtów i w 1928 r. ze słynnego toru na Dynasach wystartował Kolarski Bieg Dookoła Polski.
Historia wyścigu towarzyszyła więc Polsce przez cały XX w. Ta trudna droga doprowadziła Tour de Pologne do współczesności. Dziś Tour jest jednym z najważniejszych wydarzeń na kolarskiej mapie świata i największą cyklicznie organizowaną imprezą sportową w Polsce,
- Tour de Pologne to esencja współczesnego sportu, jaki chcielibyśmy rozwijać i wspierać w Polsce. Z jednej strony, wyścig na najwyższym światowym poziomie, z drugiej – zmagania amatorów, czyli popularyzacja kolarstwa jako sportu powszechnego w bardzo atrakcyjny sposób, a ponadto znakomita promocja Polski na całym świecie – podkreśla Filip Grzegorczyk.
Napędzany fotowoltaiką Rejs Niepodległości
Rejs Niepodległości to żeglarska wyprawa przez świat organizowana z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Łącznie w całym rejsie weźmie udział ponad 1000 młodych osób z całego kraju, wyłonionych w ramach konkursu.
Statek „Dar Młodzieży” odwiedzi 22 porty (m.in. Kopenhaga, Bordeaux, Dakar, Kapsztad, Dżakarta, Singapur, Szanghaj, Osaka, Los Angeles czy Londyn) w 18 państwach świata.
Rejs Niepodległości to nie tylko okazja do promocji i upamiętnienia stulecia niepodległości na całym świecie, ale także przykład innowacyjności. Na pokładzie „Daru Młodzieży” zainstalowane są specjalnie przygotowane panele fotowoltaiczne Tauron, które dostarczają załodze energię elektryczną - informuje Tauron.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.