Czy wyjazd na groby można połączyć ze zwiedzaniem kopalni? Pierwszego listopada będzie to raczej niewykonalne.
- To jest jeden z pięciu dni w roku, w którym kopalnia jest nieczynna - powiedziała nam Monika Szczepa, rzecznik prasowy Kopalni Soli w Wieliczce.
Tak samo będzie w wielu innych obiektach, np. w Kopalni Soli w Bochni, Kopalni Uranu w sztolni 9a w Kowarach, Starej Kopalni w Wałbrzychu czy w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. W pierwszym dniu listopada ma wolne podziemna kopalnia piasku w Tomaszowie Mazowieckim. Niedostępna dla zwiedzających będzie kopalnia węgla w Nowej Rudzie, chociaż na swojej stronie internetowej podaje ona zimowe godziny otwarcia obowiązujące od... 1 listopada do 31 marca. Faktycznie zaczną one obowiązywać nie od 1, lecz od 2 listopada.
Tak jak w przeszłości, tak i w tym roku w pierwszym dniu listopada odpocznie od turystów Kopalnia Złota w Złotym Stoku. Jak mówi jej właścicielka Elżbieta Szumska, doświadczenie pokazuje, że tego dnia nie było chętnych na zwiedzanie.
- Mieszkam obok kopalni i widzę, kto tego dnia przychodzi w to miejsce - stwierdza Elżbieta Szumska. - To są spacerowicze, którzy przyjeżdżają do Złotego Stoku na groby.
Również w Złotym Stoku nazajutrz po uroczystości Wszystkich Świętych, czyli od 2 listopada, kopalnia rozpocznie funkcjonowanie według zimowych godzin otwarcia, kończąc pracę godzinę wcześniej, niż w październiku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.