Kurs EUR/PLN powinien w najbliższym czasie utrzymać się poniżej poziomu 4,34 - ocenia we wtorek, 30 października, Marcin Sulewski, ekonomista z Santander Bank Polska. Jego zdaniem, na krajowym rynku długu może pojawić się presja na realizację zysków z ostatniego spadku rentowności SPW.
- Dzisiejsza sesja przebiega bez dużych zmian. Po wczorajszym dużym wzroście, EUR/PLN ustabilizował się trochę poniżej 4,33 (...). Na giełdach też dziś niewiele się dzieje dziś, a waluty regionu też się ustabilizowały. Także to, co dzieje się na złotym jest spójne z tym, co dzieje się na globalnych rynkach - powiedział PAP Biznes Sulewski.
Zdaniem ekonomisty, kurs EUR/PLN nie powinien przebić oporu na poziomie 4,34 i w najbliższym czasie jest szansa na umocnienie złotego.
- Wczoraj przebiliśmy opór na 4,32, a więc szanse, że w najbliższych dniach EUR/PLN mógłby jeszcze zbliżyć się do 4,34. To jest kolejny ważny poziomom i maksimum z początku września (...). W bazowym scenariuszu zakładam, że globalny nastrój powinien jednak być raczej sprzyjający dla złotego - powiedział.
- W ostatnich tygodniach indeksy giełdowe raczej spadały, a obligacje zyskiwały. Sądzę, że rentowności bunda i Treasuries zbliżyły się do poziomów wsparcia z ostatnich miesięcy. Myślę, że po tak silnym umocnieniu potencjał do dalszego spadku rentowności jest niewielki i zakładam, że to, co obserwowaliśmy w ostatnich tygodniach może się odwrócić, czyli wystąpi realizacja zysków na rynku obligacji, natomiast indeksy giełdowe mogą trochę wzrosnąć. Z tego tytułu jest szansa, że EUR/PLN nie będzie kontynuował wzrostów powyżej 4,34. Nawet jeśli zbliżyłby się do tego poziomu to tylko na chwilę i w kolejnych dniach złoty może odreagować straty do dolara i do euro - dodał.
Rynek długu
Zdaniem Sulewskiego, w najbliższym czasie może pojawić się presja na realizację zysków z ostatniego spadku rentowności krajowych SPW.
- W ostatnich dniach i tygodniach dość mocno zyskiwaliśmy i dziś rentowności na środku i na długim końcu rosną o 2-3 pb (...). Z zagranicy może pojawić się presja na realizację zysków z ostatniego spadku rentowności krajowych SPW. W ciągu najbliższych dni czy tygodni dochodowość obligacji 10-letnich nie powinna wzrosnąć powyżej 3,24 proc. - powiedział
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.