Już po raz 17. Polska Izba Ekologii postanowiła uhonorować osoby i instytucje wyjątkowo zaangażowane w walkę na rzecz poprawy jakości środowiska naturalnego. Podczas gali zorganizowanej 9 października w katowickim kinoteatrze Rialto wręczono im Ekolaury.
W uroczystości udział wzięli parlamentarzyści, osoby ze świata nauki i szeroko pojętego biznesu. Patronem honorowym konkursu był m.in. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Izba organizuje konkurs już od 2002 r., promując najefektywniejsze i ekoinnowacyjne działania i prace podejmowane na rzecz ochrony środowiska. Ma on zasięg ogólnopolski i skierowany jest do przedsiębiorstw, instytucji, organizacji pozarządowych i samorządów.
Górniczy akcent
Wśród laureatów tegorocznej edycji Ekolaurów znalazła się firma z branży okołogórniczej, a dokładniej Haldex, którego prezes Bogdan Leśniowski odebrał statuetkę w kategorii „Ochrona powierzchni ziemi, gospodarka odpadami”. Spółka została wyróżniona za „Zrównoważone i bezpieczne dla środowiska zarządzanie Obiektem Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych Panewniki.
- To już nasz drugi Ekolaur w historii spółki i jest to bardzo cenne i ważne wyróżnienie. Nie spuszczamy z tonu, jeśli chodzi o troskę o środowisko naturalne. Każda taka nagroda to dla nas potwierdzenie naszego doświadczenia i profesjonalizmu – stwierdził w rozmowie z Trybuną Górniczą prezes Leśniowski. Podkreślił, że za wyróżnieniem stoi praca całej spółki i jest to nagroda przede wszystkim dla całej załogi Haldexu, a nie dla zarządu.
Obiekt „Panewniki” jest drugim co do wielkości terenem tego typu obiektów w Polsce. Haldex jako zarządzający obiektem dostosowuje stan formalnoprawny obiektu do wymogów aktualnych przepisów.
- Haldex, spełniając wymagania przepisów z zakresu gospodarki odpadami, zmienia stosowany dotychczas w obiekcie sposób postępowania z odpadami, z unieszkodliwiania na odzysk. W obiekcie spółka zbudowała nowoczesny zakład przetwarzania odpadów wydobywczych pochodzących z górnictwa węgla kamiennego, który docelowo osiąga godzinową wydajność przetwarzania odpadów na poziomie 525 t – wyjaśnia biuro prasowe Haldexu.
Środowisko i zrównoważony rozwój
W trakcie gali oprócz statuetek Ekolaurów wręczone zostały też Medale Polskiej Izby Ekologii, przyznawane za zasługi dla zrównoważonego rozwoju. Nadaje się je osobom fizycznym oraz instytucjom, które całokształtem działalności, względnie realizacją swoich zadań przyczyniły się do poprawy stanu środowiska naturalnego.
Uroczystość wręczenia nagród w konkursie Ekolaury Polskiej Izby Ekologii 2018 poprzedziło także wręczenie wyróżnień w konkursie Kotły TOPTEN 2018. To już 7. edycja konkursu dla producentów kotłów. Obecna odbywała się pod nazwą „TOPTEN Kotły grzewcze na paliwa stałe 2018”.
- Celem Konkursu było promowanie w Polsce, a także poza jej granicami, najbardziej efektywnych energetycznie i jednocześnie najmniej obciążających środowisko urządzeń wytwarzających ciepło użytkowe z paliw stałych (kotłów grzewczych małej mocy). Konkurs organizowany był przez Polską Izbę Ekologii oraz Fundację na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii – wyjaśnia Polska Izba Ekologii.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.