Kurs euro-złoty w najbliższych dniach nie powinien przekroczyć granicy 4,32 - oceniają eksperci. Dodają, że przed aukcją obligacji - zaplanowaną na piątek -widać zwiększony popyt na krajowe papiery skarbowe.
- Indeksy PMI z eurolandu nie pomogły złotemu. Górna granica wahań na najbliższy czas to ok. 4,32, natomiast w ciągu najbliższych dni kurs EUR/PLN utrzyma się wokół poziomu 4,30. Złoty utrzymuje się ciągle w wąskim trendzie bocznym i będziemy wahać się pomiędzy 4,27 a 4,32 - powiedział Piotr Popławski, starszy ekonomista ING Banku Śląskiego.
Indeks PMI (za październik) w przemyśle w strefie euro wyniósł 52,1 pkt. (vs. konsensus 53 pkt.), w Niemczech 52,3 pkt. (vs. konsensus 53,4 pkt.), natomiast we Francji był on na poziomie 51,2 pkt. (vs. konsensus 52,4 pkt.).
- Dużo więcej dzieje się na EUR/USD, gdzie jest walka na poziomie 1,14. Umocnienie dolara spowodowane jest słabymi danymi z eurostrefy, osłabieniem euro - powiedział Popławski.
Zwrócił uwagę, że dane ze strefy euro budzą większe zainteresowanie inwestorów niż te z USA.
- Większy dylemat jest z tym, co będzie w Europie, gdzie koniunktura jest niepewna i wygląda to coraz słabiej. To dlatego dane z Europy budzą większe zainteresowanie niż te z USA, bo tu jest wielka niepewność co zrobi EBC w tej sytuacji - powiedział Popławski.
W czwartek o godzinie 13.45 EBC ogłosi decyzję ws. poziomu stóp procentowych, a na 14.30 odbędzie się konferencja prasowa prezesa EBC Mario Draghiego.
Rynek dłużny
- Na rynku długu mamy dalsze umocnienie, dlatego spodziewam się umiarkowanego spadku rentowności. Jednak tutaj większe znaczenie mają czynniki lokalne, bo w tym miesiącu mamy dużo zapadających papierów, razem z odsetkami jest to 16 mld zł - powiedział Popławski.
Ministerstwo Finansów, na przetargu 26 października, zaoferuje obligacje OK0720, PS0424, WZ0524, WS0428 i WZ0528 za 7-10 mld zł - podał resort w komunikacie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.