Czterdzieści lat minęło – zaśpiewali jednym głosem nauczyciele i uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół w Bieruniu w październiku. Szkoła jubilatka, do niedawna jeszcze przodująca w liczbie uczniów kształconych w kierunkach górniczych, obchodzi swój wielki jubileusz. W tym roku szkolnym, dzięki stypendiom ufundowanym przez Polską Grupę Górniczą, powraca do swych najlepszych tradycji.
Historia Powiatowego Zespołu Szkół w Bieruniu rozpoczęła się w lutym 1978 r. Wtedy decyzją ówczesnego kuratora oświaty i wychowania powołano nową jednostkę oświatową: Zasadniczą Szkołę Górniczą KWK Piast, której zadaniem było kształcenie kadr dla uruchomionej trzy lata wcześniej kopalni. Na mocy tej decyzji, pół roku później, pierwszy dyrektor Czesław Dziubek wraz z gronem 15 nauczycieli zainaugurował pierwszy rok szkolny. Naukę rozpoczęło 176 uczniów, w trzech zawodach: górnik technicznej eksploatacji złóż, mechanik maszyn i urządzeń górnictwa podziemnego i elektromonter górnictwa podziemnego. Obecnie Powiatowy Zespół Szkół w Bieruniu jest największą ponadpodstawową placówką edukacyjną w powiecie bieruńsko-lędzińskim. Kształci w poszukiwanych i atrakcyjnych zawodach branży elektrycznej, mechaniczno-górniczej, informatycznej oraz usługowej. W bieżącym roku szkolnym na mocy porozumienia zawartego pomiędzy powiatem bieruńsko-lędzińskim i PGG rozpoczęto w szkole kształcenie w zawodach technik mechanik i technik elektryk. Uczniowie tych kierunków otrzymują miesięczne stypendium.
- W ciągu 40 minionych lat przez szkołę przewinęło się ponad 6 i pół tysiąca uczniów, prawie 200 nauczycieli. Dzisiejszy Powiatowy Zespół Szkół w Bieruniu to społeczność ponad 650 uczniów i słuchaczy. Tworzymy największą ponadpodstawową placówkę edukacyjną w powiecie bieruńsko-lędzińskim. Naszą misją jest wspieranie indywidualnego rozwoju każdego ucznia – mówiła w swym wystąpieniu Teresa Horst, dyrektor szkoły.
Przypomniała ponadto, że w najbardziej prestiżowym rankingu polskich liceów i techników „Perspektywy” kolejno w 2017 i w 2018 r. Technikum w Bieruniu uzyskało tytuł Srebrnej Szkoły.
- Waga tego wyróżnienia jest tym większa, że ranking obejmuje kilka tysięcy szkół w Polsce i opracowany jest na podstawie absolutnie obiektywnych danych, czyli wyników matur, wyników egzaminów zawodowych oraz sukcesów w olimpiadach ogólnopolskich. W 20. letniej historii naszego powiatu, Technikum w Bieruniu jest jedyną szkołą średnią, która wypracowała tak wysoki wynik – dodała.
Ogromny w tym wysiłek zespołu 67 pedagogów i instruktorów zawodów, którzy każdego dnia przekazują swoją wiedzę młodzieży.
W dniu obchodów jubileuszu 12 bm. oficjalnie zainaugurowano działalność nowoczesnych warsztatów mechaniczno-elektrycznych, które obejmują pięć sal warsztatowych o łącznej powierzchni ponad 300 m kw. Są wyposażone w najnowszej generacji maszyny i urządzenia, a także sprzęt multimedialny. Na szczególną uwagę zasługuje oddana do użytku spawalnia, która jest ponadstandardowym rozwiązaniem w zakresie warunków kształcenia zawodowego, dając dodatkową możliwość zdobycia poszukiwanych na rynku umiejętności.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.