Budowa zbiornika Racibórz Dolny jest zaawansowana w ponad 50 proc. - poinformował w czwartek, 18 października, inwestor - Wody Polskie RZGW w Gliwicach. Budowa tego kluczowego dla bezpieczeństwa przeciwpowodziowego Odry obiektu ma trwać do stycznia 2020 r.
Jak ocenił podczas czwartkowej konferencji prasowej w pobliżu placu budowy wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Grzegorz Witkowski, gospodarz - Wody Polskie i stabilny wykonawca gwarantują ukończenie inwestycji.
- Naszą intencją jest, aby zbiornik Racibórz Dolny w przyszłości pełnił także funkcję retencyjną, rekreacyjną, gospodarczą, energetyczną oraz żeglugową, co wpisuje się w rządową strategię rozwoju śródlądowych dróg wodnych - przypomniał Witkowski.
Jak poinformował dyrektor Wód Polskich RZGW w Gliwicach Łukasz Lange, stan zaawansowania rzeczowego i finansowego realizacji inwestycji przekroczył 50 proc. Równolegle prowadzone są prace na 23 odcinkach przedsięwzięcia, obejmującego obszar 26 km kw.
- Znaczenie budowanego polderu Racibórz Dolny, jak również jego powierzchnia czynią tę inwestycję o znaczeniu przeciwpowodziowym priorytetową dla Wód Polskich i zarazem największą tego rodzaju w skali kraju. Postęp prowadzonych prac dowodzi znaczącego faktu, tak ważnego i pożądanego przez mieszkańców trzech nadodrzańskich województw: śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego, że intencją inwestora jest to, aby zbudować zbiornik przeciwpowodziowy, nie zaś prowadzić inwestycję w przysłowiową nieskończoność - podkreślił Lange.
- Planowany termin zakończenia budowy raciborskiego polderu to styczeń 2020 r. Wówczas całkowicie wyeliminowane zostanie ryzyko powodzi ze strony rzeki Odry i tym samym zagrożenie dla zdrowia, mienia i życia blisko 2,5 mln ludności mieszkającej poniżej zbiornika - zapowiedział dyrektor Wód Polskich RZGW w Gliwicach.
Według przedstawionych przez inwestora danych zaawansowanie realizacji inwestycji na przestrzeni lat 2013-2018 na 30 września br. wyniosło 52,4 proc. w ujęciu rzeczowym i 52,8 proc. w ujęciu finansowym.
Jak przypominano w czwartek, gliwicki RZGW w październiku 2016 r. odstąpił od kontraktu z prowadzącym prace od 2013 r. pierwotnym wykonawcą, firmą Dragados. Następnie otrzymał zgodę współfinansującego inwestycję Banku Światowego na wykonanie pozostałej (nie wykonanej) części projektów wykonawczych oraz robót zabezpieczających i niwelujących stratę sezonu budowlanego z dotychczasowymi podwykonawcami - w okresie do czasu wyłonienia nowego generalnego wykonawcy. RZGW szacował "prace wyprzedzające" na 120 mln zł.
W kwietniu 2017 r. ruszył przetarg na wykonanie brakujących prac, a w lipcu otwarto oferty. Z końcem listopada 2017 r. RZGW podpisał umowę na dokończenie zbiornika z konsorcjum Budimeksu i firmy Ferrovial Agroman. Wartość kontraktu wynosi 734,85 mln zł netto. Budimex ma 95-procentowy udział w konsorcjum, a Ferrovial Agroman - 5 proc.
Obecnie budowa zapory czołowej zaawansowana jest w 57 proc., zapory lewobrzeżnej z obiektami towarzyszącymi - 58 proc., prawobrzeżnej z obiektami towarzyszącymi - 60 proc. Zaawansowanie budowy zaplecza eksploatacyjnego zbiornika określono na 72 proc., a zagospodarowanie czaszy zbiornika - na 54 proc.
Kontraktowy termin zakończenia prac to 18 stycznia 2020 r.; rok później przypada koniec okresu zgłaszania wad.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.