- 230 mln zł zainwestuje Orlen Południe w Trzebini, należący do PKN Orlen, w budowę instalacji do wytwarzania glikolu - podał prezes koncernu Daniel Obajtek. Dodał, że na terenie rafinerii w Trzebini będzie też skoncentrowana działalność spółki Orlen Oil, wytwarzającej środki smarne.
Prezes Obajtek poinformował dziennikarzy podczas konferencji prasowej w Trzebini, że inwestycja ma zapewnione finansowanie oraz wydane niezbędne zgody korporacyjne. Budowa instalacji do produkcji glikolu ma się rozpocząć w przyszłym roku i potrwać do 2021 r. Docelowo moce produkcyjne wyniosą 30 tys. t rocznie, co pokryje 75 proc. krajowego zapotrzebowania na ten produkt. Instalacja wygeneruje około 40 nowych miejsc pracy.
Szef PKN Orlen dodał, że inwestycja stała się możliwa, ponieważ spółka Orlen Południe otrzymała decyzję administracji skarbowej umarzającą 230 mln zł kar nałożonych za nieprawidłowości podatkowe związane z produkcją biopaliw na początku lat dwutysięcznych.
- Orlen Południe ze względu na swoje problemy był przez lata traktowany po macoszemu. Ta spółka ma jednak dużą przyszłość i my na pewno ją wykorzystamy. Jest plan rozwoju i inwestycji, mamy zabezpieczone środki i zgody korporacyjne - zaznaczył Obajtek.
Prezes Orlen Południe Jarosław Wróbel zaznaczył, że planowane przedsięwzięcie ma na celu sukcesywne przekształcanie tej spółki w centrum kompetencyjne w zakresie biopaliw dla całego koncernu PKN Orlen. Ma też pomóc płockiej firmie osiągnąć samodzielność w zakresie osiągnięcia Narodowego Celu Wskaźnikowego dotyczącego paliw ciekłych.
- To będzie duże wzmocnienie tzw. stabilności finansowej spółki - zaznaczył prezes Obajtek i dodał, że Orlen Południe, dysponujący rafinerią w Trzebini nadal będzie zajmował się przetwórstwem ropy naftowej ze względu na swoje strategiczne położenie na granicy dwóch chłonnych rynków: Małopolski i Śląska.
- Przetwórstwo ropy na poziomie 250 tys. t rocznie jest konieczne i strategiczne przy takiej chłonności rynku. Z drugiej strony, biorąc pod uwagę trendy europejskie i światowe, z czasem małe rafinerie, takie jak Trzebinia mogą tracić swoje znaczenie - zauważył szef PKN Orlen.
Poinformował też, że na terenie trzebińskiej rafinerii będzie skoncentrowana w ciągu najbliższych dwóch lat cała działalność produkcyjna innej spółki zależnej, Orlen Oil, która zajmuje się wytwarzaniem olejów i smarów. Obecnie centrala firmy mieści się w Krakowie, a magazyny i zakłady produkcyjne w innych lokalizacjach.
Docelowo w Trzebini powstanie hala produkcyjna Orlen Oil z częścią biurową i magazynową.
- Nie ma żadnego uzasadnienia, żeby ta spółka była tak rozproszona, musi być skoncentrowana w jednym miejscu - zaznaczył Obajtek.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.