Akcja "100 tysięcy drzew na 100-lecie niepodległości Polski 1918-2018" objęta została honorowym patronatem prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz włączona do oficjalnych wydarzeń sygnowanych logotypem "Niepodległa". Jest wspólnym pomysłem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz funduszy działających we wszystkich szesnastu województwach.
Głównym celem ekologicznej akcji z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości jest zwrócenie uwagi Polaków na fakt, że miarą patriotyzmu jest także poszanowanie środowiska naturalnego i ochrona pięknej polskiej przyrody. Ostatnie 100 lat w polskiej historii przyniosło w tym zakresie wiele nowych wyzwań i zagrożeń, ale również sporo cennych rozwiązań, w tym powstanie sprawnego i efektywnego systemu finansowania ochrony środowiska, który tworzą NFOŚiGW, WFOŚiGW oraz Bank Ochrony Środowiska.
W miastach wojewódzkich, w których siedziby mają fundusze wojewódzkie, w charakterystycznych, białych namiotach z nazwą akcji i znakiem drzewa wyrastającego na mapie Polski, czekały sadzonki drzew rodzimych gatunków, m.in. olszy, sosny, świerku, klonu, jaworu, jarzębu, dębu. Drzewka były okazałe i cieszyły się ogromnym wzięciem. Na sadzonkę mogli liczyć ci, którzy przynieśli odpady nadające się do recyklingu, na przykład plastikowe butelki, zużyte baterie i puszki.
Niezwykły symbol
- Przyroda, nasze otoczenie, to jest odpowiedzialność za nasz wspólny dom. Jeśli tak będziemy podchodzili do ochrony środowiska, znikną śmieci z naszej przestrzeni publicznej, będziemy żyli w lepszym, zdrowszym środowisku. Lasy i drzewa są też niezwykłym symbolem, które trwają przez pokolenia – podkreślił wiceminister środowiska Sławomir Mazurek.
Kazimierz Kujda, prezes zarządu NFOŚiGW, zaznaczył, że dbanie m.in. o segregację odpadów "to działanie patriotyczne", ponieważ dzięki temu możemy zostawić po sobie przyrodę w nie gorszym stanie jak ją zastaliśmy.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM.
Szczegóły: nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.