Stan bezpieczeństwa pracy w górnictwie i w zakładach nadzorowanych przez Okręgowy Urząd Górniczy w Gliwicach był tematem przewodnim spotkania szefostwa urzędu z kierownikami działów robót górniczych i kierownikami działów wentylacji. O rozmowach, które odbyły się w dniu 16 kwietnia w Gliwicach portal nettg.pl dowiedział się z informacji przekazanych przez Wyższy Urząd Górniczy.
Poza stanem bezpieczeństwa w zakładach nadzorowanych przez gliwicki urząd omówiono także przyczyny i okoliczności wypadku z dnia 18 września 2009 roku, który miał miejsce w KWK „Wujek” Ruch „Śląsk”. Analizowano także wyniki prac zespołu powołanego przez prezesa WUG, do zbadania wpływu czynnika ludzkiego na zaistnienie wypadków przy pracy i niebezpiecznych zdarzeń w kopalniach węgla kamiennego. Rozmawiano także na temat zagadnień związanych z profilaktyka chorób zawodowych.
Podczas spotkania kierownicy działów robót górniczych przedstawili informacje na temat stanu robót górniczych w swoich zakładach. Omówili także stosowane działania profilaktyczne podejmowane w rejonach, które cechuje szczególne zagrożenie.
Najczęściej wymieniane były zagrożenia tąpaniami, metanowe i klimatyczne. Szczególną uwagę zwrócono na niebezpieczeństwa związane z likwidacją ściany 3 w pokładzie 405/1 w KWK „Halemba – Wirek” Ruch „Halemba” oraz zagrożenie metanowe w rejonie ściany Cw-2 w pokładzie 364/2 w KWK „Budryk”.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Nie żartujcie sobie. Kontrole urzędników są zawsze zapowiedziane. Na kopalniach brakuje najprostszych części, choćby do zabezpieczenia przed zagrożeniami - np. uszkodzone hydranty, systemy przeciwpożarowe na taśmy, itp. Kiedy wiadomo, że urząd idzie w miejsce "x", przenosi się wymagane prawem części z miejsca "y". I tak w kółko.