W najbliższych dniach złoty, który pozostaje pod wpływem czynników globalnych, może utrzymać się poniżej poziomu 4,31-4,32/EUR - ocenia w czwartek, 4 października, Marcin Sulewski, ekonomista z Santander Bank Polska. Jego zdaniem nie ma potencjału do dalszych wzrostów rentowności krajowych SPW.
- Dziś złoty i inne waluty regionu są pod presją słabszego nastroju na globalnych rynkach, indeksy giełdowe w Europie spadają (...). Dziś eurozłoty testował pierwszy opór na poziomie 4,31. Teraz mamy nieco ponad 4,30 - powiedział PAP Biznes Sulewski.
Zdaniem ekonomisty, obserwowane obecnie osłabienie złotego nie powinno być kontynuowane i w kolejnych dniach EUR/PLN może pozostać poniżej okolic 4,31-4,32. W jego opinii o tym, czy tak się stanie przesądzą nastroje globalne, pod wpływem których złoty pozostaje w ostatnich tygodniach.
- Na razie nie ma poważnego powodu, że pesymizm na świecie będzie się utrzymywał przez dłuższy czas - powiedział.
Według Sulewskiego, piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy zgodne lub nieco słabsze od oczekiwań mogłyby trochę pomóc złotemu.
- Wczoraj był raport ADP, który jest w pewnym sensie wskazówką. Ten raport zaskoczył wyraźnie na plus. Rynek częściowo wycenił, że jutrzejszy raport rządowy też będzie mocny. Także wydaje się, że większa reakcja będzie, jeśli jutrzejsze dane trochę rozczarują lub będą bliskie oczekiwaniom niż, gdyby była jakaś mocna niespodzianka na plus - powiedział.
Rynek długu
Zdaniem Sulewskiego, nie ma potencjału do dalszych wzrostów rentowności krajowych SPW.
- Dziś na polskim rynku obligacji rentowności rosły dość wyraźnie, aczkolwiek mniej niż na rynkach bazowych. Obserwowane od rana osłabienie zatrzymało się w momencie, gdy rentowności rosły 4 pb i teraz rosną tylko 2 pb. Widać, że nie ma potencjału do dalszych wzrostów - powiedział.
- Dziś rentowność podchodziła pod 3,30 proc. i to jest opór, który już od maja ogranicza potencjał do wzrostu rentowności polskiej 10-latki. W najbliższych dniach, a nawet do końca miesiąca, nie spodziewamy się, żeby poziom 3,30 proc. został przebity - dodał.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.