PKN Orlen sfinalizował transakcję zakupu 100 proc. udziałów w czeskim Unipetrolu. Według koncernu, oznacza to bardziej efektywne wdrażania procesów optymalizacyjnych w ramach Grupy Orlen oraz znaczące wzmocnienie pozycji konkurencyjnej Unipetrolu w całym regionie.
"Celem wszystkich procesów integracyjnych jest tworzenie podmiotu, który będzie działał znacznie sprawniej jako całość i który wzmocni pozycję na konkurencyjnym rynku" - oświadczył prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w poniedziałkowym, 1 pażdziernika, komunikacie spółki.
Według niego, przejęcie Unipetrolu wraz z planowanym przejęciem Grupy Lotos wzmocni Grupę Orlen i pozwoli jej "skuteczniej konkurować na wymagającym europejskim rynku". PKN Orlen stał się udziałowcem Unipetrolu w 2005 r., gdy nabył 62,99 proc. akcji czeskiej spółki.
"Jednym ze strategicznych celów jest zwiększenie w części petrochemicznej naszej działalności produkcyjnej, gdzie kluczowym projektem jest obecnie budowa polietylenu PE3 w Litvinovie. Właśnie ta jednostka produkcyjna znacząco wzmocni pozycję Unipetrolu w dynamicznie rozwijającym się segmencie petrochemicznym zarówno w Republice Czeskiej, jak i na poziomie całej Grupy Orlen" - dodał prezes PKN Orlen.
Jak zaznaczył płocki koncern, procedura wykupu akcji Unipetrolu realizowana była zgodnie z przepisami obowiązującymi w tym zakresie w Czechach - decyzję Walnego Zgromadzenia czeskiej spółki z sierpnia tego roku poprzedziło przekazanie wymaganych dokumentów i uzyskanie zgody Czeskiego Banku Narodowego na przeprowadzenie wykupu akcji przy proponowanej cenie 380 CZK za akcję.
PKN Orlen przypomniał, ze Unipetrol "jest największym w Czechach koncernem rafineryjno-petrochemicznym", a w jego skład wchodzą rafinerie w Litvinowie i Kralupach, największa na lokalnym rynku sieć stacji paliwowych Benzina - ponad 400 stacji oraz spółka Spolana, jedyny producent PCW i kaprolaktamu na tym rynku.
"Bardzo istotna jest część petrochemiczna firmy zlokalizowana w Litvinowie, gdzie obecnie realizowany jest projekt budowy instalacji polietylenu PE3, który ma na celu umocnienie pozycji Grupy Orlen na chemicznym i petrochemicznym rynku w Europie Środkowej" - podkreślił PKN Orlen.
Jak wyjaśnił, realizacja projektu w Litvinovie - instalacji o mocy ok. 270 tys. ton na rok, "umożliwi wyższe wykorzystanie instalacji Olefin oraz głębszą integrację produkcji petrochemicznej i rafineryjnej".
"Sprawna realizacja tej inwestycji umożliwi wzmocnienie pozycji Unipetrolu w jednej z najbardziej perspektywicznych branż na świecie" - oświadczył PKN Orlen.
W czerwcu, gdy Czeski Bank Narodowy wyraził zgodę na przeprowadzenie przez PKN Orlen wykupu wszystkich akcji Unipetrolu należących do akcjonariuszy mniejszościowych - chodziło o ok. 5,97 proc. akcji czeskiej spółki - koncern informował, że zaoferuje 380 CZK za jedną akcję, czyli łączną cenę 4 mld 114 mln 515 tys. 740 CZK, a nabycie walorów nastąpi w drodze przymusowego wykupu walorów. Według PKN Orlen było to 10 mln 827 tys. 673 akcji Unipetrolu.
W lutym PKN Orlen zrealizował płatności na rzecz akcjonariuszy mniejszościowych, którzy odpowiedzieli na ogłoszone w grudniu 2017 r. dobrowolne wezwanie na wykup pakietu akcji Unipetrol - łączna wartość transakcji wyniosła wtedy ok. 3,5 mld zł, a jej efektem było zapewnienie sobie przez płocki koncern 94,03 proc. udziałów w akcjonariacie czeskiej spółki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.