Rada nadzorcza Spółki Restrukturyzacji Kopalń SA w sobotę, 22 września, odwołała Tomasza Cudnego z pełnionej funkcji prezesa zarządu SRK.
Jednocześnie rada nadzorcza podjęła decyzję o wszczęciu postępowania kwalifikacyjnego na opróżnione stanowisko oraz na funkcję wiceprezesa ds. zagospodarowania majątku.
O tych decyzjach poinformowała Spółka na swojej stronie internetowej.
Przypomnijmy, że Tomasz Cudny był prezesem SRK od 22 czerwca 2017 r.
Rok wcześniej został wybrany na stanowisko prezesa Katowickiego Holdingu Węglowego w najtrudniejszym, końcowym okresie funkcjonowania spółki, którą poprowadził do fuzji z Polską Grupa Górniczą.
Jest absolwentem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie o specjalności technika podziemnej eksploatacji złóż. Ukończył też studia podyplomowe w zakresie zamówień publicznych na Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej.
Po ukończeniu studiów pracował w kopalni Kazimierz-Juliusz w Sosnowcu, gdzie przeszedł wszystkie szczeble kariery zawodowej - od stażysty do kierownika działu górniczego - zastępcy kierownika ruchu zakładu górniczego.
W latach 2007-10 pracował w biurze zarządu Katowickiego Holdingu Węglowego; od 2011 r. był głównym inżynierem górniczym, dyrektorem technicznym oraz dyrektorem w należących do KHW katowickich kopalniach Wujek i Murcki-Staszic.
W okresie, gdy Spółką Restrukturyzacji Kopalń kierował prezes Cudny, firma m.in. rozpoczęła wdrażanie nowej struktury organizacyjnej oraz zaczęła przygotowania do wprowadzenia elektronicznego systemu przetargowego. Zintensyfikowano też proces przekazywania wybranego pogórniczego majątku samorządom śląskich gmin.
Na SRK przypadła również większa część procedur związanych z wypłatą ustawowych 10-tysięcznych rekompensat za utracone prawo do bezpłatnego węgla dla emerytów i rencistów górniczych.
W ramach przekształceń oraz nowej struktury organizacyjnej SRK, wiosną zdecydowano o powiększeniu zarządu spółki z trzech do pięciu osób.
W lipcu br. wiceprezesem firmy ds. gospodarki mieszkaniowej został Wojciech Frank - śląski menedżer i samorządowiec, w przeszłości poseł. Rada nadzorcza nie wybrała wówczas innego wiceprezesa - ds. zagospodarowania majątku, kończąc ogłoszony w tej sprawie konkurs bez rozstrzygnięcia.
Jednym z zadań nowego szefa spółki będzie finalizacja przygotowywanego od wielu miesięcy połączenia SRK z Katowickim Holdingiem Węglowym - spółką, w której po przekazaniu kopalń do Polskiej Grupy Górniczej pozostał jedynie nieprodukcyjny majątek. Zakładano, że połączenie SRK i KHW nastąpi z początkiem lipca, obecnie wszystko wskazuje na to, że proces będzie sfinalizowany jesienią.
Po odwołaniu prezesa Cudnego zarząd SRK tworzą: Beata Barszczowska (wiceprezes ds. ekonomiki i finansów), Jacek Szuścik (wiceprezes ds. likwidacji kopalń i ochrony środowiska) oraz powołany w lipcu Wojciech Frank (wiceprezes ds. gospodarki mieszkaniowej).
SRK zajmuje się likwidacją kopalń i zagospodarowaniem ich majątku. W ciągu ostatnich trzech lat do spółki trafiło trzynaście kopalń lub ich wydzielonych części; ostatnio kopalnia Śląsk w Rudzie Śląskiej.
Spółka deklaruje chęć współpracy z gminami górniczymi w procesie rewitalizacji pokopalnianych terenów - chodzi o to, by można było wykorzystać je na potrzeby lokalnych społeczności. Łącznie od 2016 r. do połowy br. SRK przekazała na rzecz gmin górniczych w formie darowizny tereny o łącznej powierzchni 63 hektarów, wartości 17,7 mln zł.
Od 2015 r. do SRK trafiły kopalnie lub tzw. ruchy górnicze: Makoszowy, Brzeszcze (produkcyjną część kopalni wraz z częścią załogi przejęła później grupa Tauron), Centrum, Mysłowice, Kazimierz-Juliusz, Boże Dary, Anna, Pokój 1, Rozbark V, Jas-Mos, Krupiński, Wieczorek (w dwóch częściach) i Śląsk
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.