W sobotę 22 września Szpital w Murckach świętuje setną rocznicę powstania. Powstał w 1918 roku z inicjatywy Pszczyńskiego Bractwa Górniczego. Lecznica pomaga dzisiaj ponad 30 tys. pacjentów rocznie.
Historia murckowskiego szpitala splata się ściśle z górnictwem węgla kamiennego. Przed stu laty Pszczyńskie Bractwo Górnicze wydzierżawiło od księcia pszczyńskiego teren i budynki szpitala. Dziesięć lat później Bractwo Górnicze wykupiło lecznicę, płacą księciu prawie ćwierć miliona złotych w złocie. Tuż przed II wojną światową placówka liczyła 115 łóżek i mogła się pochwalić bardzo dobrymi wynikami leczenia.
Szpitalem w Murckach w czasie stuletniej działalności kierowało zaledwie 6 osób. Do 1934 r. był to Eugeniusz Bozian, jego następcą został Edward Zahorski, którego pracę przerwała II wojna
światowa. W 1945 r. dyrektorem został doktor nauk medycznych Mieczysław Wętka, który kierował szpitalem przez 27 lat. Tylko rok krócej (od 1972 r. do 1998 r.) pracował jego następca – dr Jerzy Borys. Następnie aż do swojej emerytury na czele szpitala stała kobieta – doktor Krystyna Zakrzewska-Majcher. Po niej kierowanie szpitalem rozpoczął Krzysztof Zaczek i pełni tę funkcję do dziś, a od 1 września tego roku wspiera go drugi członek zarządu – Mariusz Kokosza.
Obecnie szpital znajduje się w strukturach miasta Katowice. Liczy 8 oddziałów i każdego roku hospitalizuje ponad 5000 chorych, przeprowadza około 1500 zabiegów operacyjnych, udziela ponad 36000 porad lekarskich, z czego ponad 30000 w poradniach i prawie 6000 w izbach przyjęć.
Poza świadczeniami w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia szpital udziela także świadczeń pełnopłatnych.
Jubileusz w Parku Murckowskim
Z okazji jubileuszu w sobotę 22 września o godzinie 10.00 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Solskiego w Katowicach-Murckach rozpocznie się uroczysta msza święta, a po niej spotkanie w Parku Murckowskim.
Najmłodsi znajdą tam dmuchańce, zjeżdżalnię czy ściankę wspinaczkową. Dzięki zaangażowaniu Straży Pożarnej będą także mogli zobaczyć pokazy gaśnicze czy wnętrze bojowego wozu strażackiego. Specjalne atrakcje przygotowała także Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach. Zaplanowano także minirajd rowerowy, zorganizowany przez Grupę Rowerową Murcki.
Z kolei Katowickie Wodociągi, które na co dzień dostarczają wodę m.in. do szpitala, odsłonią kulisy swojej działalności. Będzie można stać się operatorem kamery do sprawdzania stanu sieci i testerem zapachów wody. Będzie można wykreować się na Wodnego Bohatera, zrobić pamiątkowe zdjęcie.
W muszli koncertowej z orkiestrą górniczą
Szpital w Murckach powstał i rozwijał się dzięki zaangażowaniu górników. Nic zatem dziwnego, że o godzinie 12.00 w Parku Murckowskim wystąpi Orkiestra Dęta Kopalni Węgla Kamiennego Staszic. Po niej zaprezentują się dziecięce zespoły taneczne i muzyczne.
O godzinie 14.30 zobaczymy pokaz karate, a od 15.00 na scenie dominować już będzie muzyka. Rozpocznie Chopper Band, zespół współtworzony przez pacjentów Szpitala w Murckach. Później o godzinie 16.30 zagra kapela góralska Maliniorze.
Zwieńczeniem pikniku będzie zaplanowany na godzinę 19.30 koncert zespołu Sami.
- W czasie pikniku będziemy mogli skorzystać z podstawowej diagnostyki i poznać swoją wagę, ciśnienie oraz poziomy cukru i cholesterolu. Będzie też okazja do wspólnych ćwiczeń - zapowiadają organizatorzy, zapraszając na jubileuszowy piknik.
Jubileusz 100-lecia szpitala objął swoim patronatem prezydent Katowic. Wydarzenie wspierają: Instytucja Kultury Katowice Miasto Ogrodów, Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach, Katowicka Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna, Katowickie Wodociągi, Miejskie Przedszkole nr 72, MPGK, Nadleśnictwo Katowice, PKM Katowice, Sky One Sp. Z o. o., Straż Pożarna, Szkoła Podstawowa numer 48, TBS Katowice, Zakład Zieleni Miejskiej, Zespół Szkół nr 2.
Aktualna struktura szpitala
Oddziały: Chirurgii Ogólnej, Internistyczny, Neurologii, Rehabilitacji Kardiologicznej, Rehabilitacji Neurologicznej, Reumatologiczny, Urazowo–Ortopedyczny.
Poradnie: Chirurgiczna, Diabetologiczna, Kardiologiczna, Nocna i świąteczna opieka zdrowotna, POZ (Lekarz rodzinny), Psychologiczna, Rehabilitacyjna, Reumatologiczna, Urazowo–Ortopedyczna.
Zakład Pielęgnacyjno–Opiekuńczy, Dział rehabilitacji, Laboratorium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
WYŚWIETL ZAŁĄCZNIK