Po trwającej blisko 2,5 roku budowie koncern Fortum uruchomił w czwartek, 20 września, w Zabrzu nową elektrociepłownię, która będzie dostarczać prąd i ciepło do ponad 70 tys. gospodarstw domowych w Zabrzu i sąsiednim Bytomiu. Inwestycja kosztowała 870 mln zł.
Podczas uroczystego otwarcia przedstawiciele skandynawskiego koncernu podkreślali, że innowacyjna, wielopaliwowa instalacja, mogąca korzystać zarówno z węgla, jak i paliwa alternatywnego oraz biomasy, jest jedną z najważniejszych inwestycji Fortum na świecie, stając się jedną z wizytówek polskiej energetyki.
- To pierwsza taka elektrociepłownia w Polsce, kamień milowy obecności Fortum na Śląsku i kamień milowy dla energetyki na Śląsku, w Polsce i na świecie (...). Jest symbolem zmiany oraz kluczowym elementem nowoczesnej infrastruktury ciepłowniczej Zabrza i Bytomia na najbliższe dziesięciolecia - mówił w czwartek prezes Grupy Fortum Pekka Lundmark, przypominając, że w ciągu minionych 15 lat Fortum zainwestowało w Polsce łącznie ponad 600 mln euro i planuje kolejne przedsięwzięcia.
Prezes ocenił, że energia z zabrzańskiej elektrociepłowni będzie zarówno tańsza od wytwarzanej w dotychczasowej technologii, jak i bardziej przyjazna środowisku. Eksperci Fortum wyliczyli, że dzięki zastosowanej w Zabrzu technologii emisja szkodliwych pyłów z elektrociepłowni zmniejszy się ponad jedenastokrotnie, dwutlenku siarki ponad siedmiokrotnie, a tlenku azotu blisko trzykrotnie.
Uczestniczący w czwartkowej uroczystości uruchomienia elektrociepłowni pełnomocnik premiera ds. rządowego programu "Czyste Powietrze" Piotr Woźny nazwał zabrzańską inwestycję "imponującą" i świetnie wpisującą się w podjęte przez rząd na szeroką skalę działania służące poprawie jakości powietrza. Woźny przypomniał, że filarami programu "Czyste powietrze" są m.in. wprowadzone standardy emisyjne dla kotłów, normy jakościowe dla paliw stałych, a także programy wsparcia, ukierunkowane na likwidację tzw. niskiej emisji, głównie z sektora komunalno-bytowego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.