Przekazywanie najnowszej wiedzy dotyczącej praktycznych zagadnień górnictwa odkrywkowego oraz wymiana doświadczeń w celu wypracowania tzw. dobrych praktyk były głównymi wątkami Szkoły Górnictwa Odkrywkowego, którą zorganizowano w dn. 9-12 września w Kościelisku k. Zakopanego. Organizatorem konferencji była Katedra Górnictwa Odkrywkowego Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
W obecnej edycji wzięła udział rekordowa liczba 270 uczestników. Reprezentowali oni instytucje naukowo-badawcze związane z górnictwem, przedstawicieli urzędów górniczych oraz kopalń odkrywkowych, a także firm zaplecza technicznego.
Jako pierwsi prelegenci wystąpili prof. Zbigniew Kasztelewicz oraz prof. Bronisław Barchański z AGH, którzy przedstawili bieżącą problematykę działalności górnictwa odkrywkowego węgla brunatnego w różnych krajach świata. W pierwszym dniu obrad poruszane były także zagadnienia związane z opracowanym przez Ministerstwo Środowiska projektem „Polityki surowcowej państwa”, jak również z najnowszymi uregulowaniami prawnymi dotyczącymi prowadzenia eksploatacji metodą odkrywkową.
Obrady zakończył panel dyskusyjny, w którym wzięli udział przedstawiciele władz jednostek samorządu terytorialnego, na terenie których prowadzona jest działalność górnicza.
W drugim dniu obrad dużym zainteresowaniem cieszyły się prezentacje związane z problematyką uzyskiwania decyzji środowiskowych dla budowy kopalń odkrywkowych. Uczestnicy konferencji byli zgodni co do ułomności tego procesu oraz nieuzasadnionych analiz wykonywanych w raportach środowiskowych.
Trzeci dzień należał w głównej mierze do pracowników kopalń węgla brunatnego oraz surowców skalnych. Przedstawione zostały najnowsze rozwiązania konstrukcyjne czerpaków koparek wielonaczyniowych oraz efekty wdrożonych zmian w ich budowie.
W przyszłym roku SGO odbędzie się także we wrześniu, ale tym razem w Kielcach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.