We wtorek, 18 września, pod pomnikiem znajdującym się przy kopalni Śląsk oddano cześć pamięci górnikom, którzy przed dziewięcioma laty stracili życie w czasie katastrofy w tym zakładzie. O godz. 10.10, na poziomie 1050 nastąpiło zapalenie metanu i najprawdopodobniej jego wybuch. W wyniku tego zdarzenia życie straciło 20 górników, a kilkudziesięciu zostało rannych.
Uroczystości rozpoczęły się o godz. 9.00 mszą w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Rudzie Śląskiej – Kochłowicach. Potem przeniosły się pod pomnik znajdujący się przy wejściu do cechowni rudzkiego zakładu. O uroczystą oprawę tego wydarzenia zadbały poczty sztandarowe oraz ratownicy z kopalni Centrum.
Zanim złożono kwiaty pod pomnikiem głos zabrał Jacek Szuścik, wiceprezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń, do której należy kopalnia Śląsk. Przypomniał on historieę zakładu, którego budowę rozpoczęto w 1968 r. Od 1 lutego br. kopalnia znajduje się w strukturach SRK, gdzie jest likwidowana. Wiceprezes Szuścik podkreślił także, że należy podtrzymywać pamięć o górnikach, którzy stracili życie 18 września 2009 r.
Kwiaty pod pomnikiem złożyli m.in. przedstawiciele zarządu SRK, wiceprezes Polskiej Grupy Górniczej Jerzy Janczewski, dyrekcja kopalni Śląsk, dyrekcja kopalni Wujek, przedstawiciele związków zawodowych i oczywiście rodziny oraz koledzy i znajomi górników, którzy stracili życie przed dziewięcioma laty.
Tragedię z 2009 r. wspomniał także dyrektor kopalni Śląsk Robert Drwięga, który poprosił o uczczenie minutą ciszy wszystkich górników, którzy stracili życie na posterunku pracy w rudzkim zakładzie.
Uroczystość zakończyła się złożeniem kwiatów pod figurą św. Barbary znajdującą się w cechowni kopalni Śląsk.
Przypomnijmy, że kopalnia Śląsk ma zostać zlikwidowana do końca 2021 r. W związku z tym pojawiają się pytania, co stanie się z pomnikiem. Jak wyjaśnia SRK, może znaleźć się w lesie, bądź na terenie kupionym przez przyszłego inwestora. Dlatego dyrekcja kopalni prowadzi rozmowy dotyczące przeniesienia go w miejsca, w którym - odpowiednio wyeksponowany - będzie przypominał o tragicznym zdarzeniu z 2009 r., jak i o samej kopalni.
W galerii: Rocznica katastrofy w ruchu Śląsk. Ruda Śląska, 18 września 2018 r. (zdjęcia: Maciej Dorosiński - portal netTG.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Przepracowalem 25 lat na oddziale wydobywczym ale dopiero na emeryturze docenia sie slowa jak wazne jest miec szczescie gornicze.