Eksperymenty naukowe, pokazy ratownictwa i koncerty odbyły się w piątek, 14 września, w ramach czternastego już Dnia Nauki w Zabrzu. Swoje stoiska prezentowały też instytucje związane z górnictwem, m.in. Główny Instytut Górnictwa, Jastrzębska Spółka Węglowa Innowacje S.A. czy Wydział Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Stoiska rozstawiono na ul. Karol Miarki, która w tym dniu wyłączona została z ruchu drogowego.
Pod namiotami prezentowali się też uczniowie różnych rodzajów szkół. Zespół Szkół Kształcenia Rolniczego w Nakle Śląskim przywiózł ze sobą sztuczną krowę, a uczniowie Liceum Katolickiego prezentowali m.in. reakcje chemiczne, w wyniku których powstawał nadający się do spożycia alginian wapnia. Pod namiotami swoje wydawnictwa przedstawiał Górnośląski Park Etnograficzny z Chorzowa i tamtejszy ogród zoologiczny.
Usatysfakcjonowani mogli być także szalikowcy, bo sporych rozmiarów namiot z gadżetami klubowymi przywiózł Górnik Zabrze.
Nie zabrakło strażaków, policjantów czy Straży Miejskiej. Gościem specjalnym był fizyk dr Tomasz Rożek.
Na stoisku Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej można było zapoznać się z różnymi rodzajami minerałów, a pod namiotem Kopalni Guido przybić pamiątkową pieczęć. Na najmłodszych natomiast czekały do układania klocki. Kto chciał, mógł tez pograć w piłkę nożną, jednak pogoda pokrzyżowała nieco plany. Deszcz sprawił, że część stoisk została zamknięta wcześniej, niż pierwotnie przewidywano.
XIV Dzień Nauki był pomyślany jako impreza towarzysząca otwarciu podziemnej trasy wodnej.
W galerii: XIV Dzień Nauki, Zabrze, ul. Karola Miarki, piątek 14 września 2018 r. (zdjęcia Tomasz Rzeczycki - portal netTG.pl, Trybuna Górnicza)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.