W czwartek, 13 września, do rąk naszych Czytelników oddamy najnowszy numer Trybuny Górniczej. Przede wszystkim zachęcamy do przeczytania relacji ze Strasburga, gdzie w siedzibie Parlamentu Europejskiego otwarto wystawę BE CO@L, która ma promować węgiel. Jej inicjatorem była eurodeputowana Jadwiga Wiśniewska, która wraz z prezesem Polskiej Grupy Górniczej Tomaszem Rogalą otworzyła ekspozycję. Wśród gości obecny był m.in. wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, który przy tej okazji przedstawił proces restrukturyzacji górnictwa w Polsce.
W nowym numerze przedstawiamy także raport dotyczący ubóstwa energetycznego, który przygotowała Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego. Zdaniem naukowców wraz z pogłębiającymsię ubóstwem energetycznym można się spodziewać wykorzystywania paliw o znacznie gorszej jakości, spalanych w starych piecach.
Ponadto resort energii ogłosił, że sześć państw UE poparło nasze postulaty niedyskryminowania węgla i niedziałania prawa wstecz. Tym samym mogą zostać powstrzymane niekorzystne zmiany w projekcie unijnego rozporządzenia, które mogłoby narazić Polskę na wielomiliardowe straty.
Pozostając w klimacie międzynarodowym zachęcamy do przeczytania wywiadu z b. wiceministrem przemysłu i handlu Jerzym Markowskim, który podkreśla, że górnicze kompetencje polskich firm są cenione na całym świecie.
- Jednym z pierwszych krajów, gdzie zaznaczyliśmy swoją obecność, były Indie. Mało kto wie, że Polacy zaprojektowali i wybudowali w tym kraju 16 kopalń – przypomina ekspert górniczy w rozmowie z red. Aldoną Minorczyk-Cichy.
Oczywiście mamy także informacje prosto z kopalń. W ruchu Borynia kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie spodziewane są w najbliższych latach spore inwestycje. Jednym z głównych zamierzeń jest budowa nowego poziomu wydobywczego 1120 m. obecnie prowadzone są prace przy drążeniu pierwszego wyrobiska, które go udostępni. Natomiast mierniczy z kopalni Pniówek w swojej pracy zaczęli wykorzystywać skanery laserowe. Co to zmieniło w ich pracy? O tym więcej w tekście red. Kajetana Berezowskiego. Opisujemy także jak wygląda rywalizacja w konkursie „Pracuję bezpiecznie”, który trwa w kopalniach i zakładach Polskiej Grupy Górniczej. Niektórzy z pracowników nad rozwiązywaniem testów z zakresu bhp spędzili ponad 4 tys. minut!
Piszemy także o tym jaki los czeka obiekty po kopalni Mysłowice. Do końca przyszłego roku Spółka Restrukturyzacji Kopalń ma zamiar wyburzyć około 50 budynków. Zachowanych zostanie kilka. Przypomnijmy, że kopalnia jest likwidowana od czerwca 2015 r.
W nowym numerze opisujemy także jak na IX Festiwalu Organizacji Pozarządowych w Katowicach prezentowała się Fundacja Rodzin Górniczych. Historię, niektórych podopiecznych FRG opisał red. Witold Gałązka.
W dziale Po szychcie zabierzemy naszych Czytelników w świat turystyki industrialnej, a dokładnie do Tarnowskich Gór i do Zabrza. Ponadto przedstawiamy górnika-rajdowca z kopalni Pniówek. Wojciech Zembrzycki ma na koncie mnóstwo ukończonych rajdów, ale jego największym marzeniem jest pokonać na motocyklu legendarny Paryż-Dakar.
Zapraszamy do lektury! Spotkajmy się w czwartek i każdego dnia na portalu netTG.pl.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Jak prawo nie dziala wstecz.?.działa ustawa odrabiania rewirow weszla w.2008.A odrabiamy od 1991 roku Fajnie ze zblizaja sie wybory teraz i za rok parlamentarne