Muzeum Śląskie przygotowuje się do kolejnych etapów rewitalizacji, które obejmą pokopalniane budynki zlokalizowane pomiędzy obecnie funkcjonującymi obiektami a ulicą Nadgórników – m.in. kuźnię i warsztat oraz kompleks szybu Bartosz. Z tego też powodu placówka wraz z fundacją Napraw Sobie Miasto postanowiły przeprowadzić konsultacje społeczne. Odbędą się one na terenie Muzeum już w najbliższą sobotę, 9 września, w godz. od 10.00 do 18.00. Swoimi spostrzeżeniami będzie można się podzielić także za pomocą ankiety internetowej.
O planowanych konsultacjach w czwartek, 6 września, w czasie konferencji prasowej opowiadała dyrektor Muzeum Śląskiego Alicja Knast oraz członek fundacji Napraw Sobie Miasto Wojciech Lesiak.
Szefowa MŚ podkreśliła, że konsultacje mają na celu wykorzystanie potencjału społecznego, który jest skupiony wokół placówki.
- Jest dla nas oczywiste ze wiele osób czuje się związanych z muzeum. Często tutaj przychodzi i bardzo chce coś dać od siebie. Myślę, że to jest kapitał, którego wiele instytucji kultury nie ma. Zauważamy to zaangażowanie i chcemy za nie podziękować – powiedziała dyrektor.
Dodała, że Muzeum Śląskie jest najbardziej rozpoznawalnym muzeum regionalnym w Polsce.
O roli fundacji w tym projekcie opowiedział jej przedstawiciel Wojciech Lesiak.
- Jednym z działań, które prowadzimy jest konsultowanie, ale też czasem projektowanie przestrzeni publicznych. W Muzeum Śląskim mamy do czynienia z taką przestrzenią. Chcielibyśmy, aby była ona otwarta, przyjazna i atrakcyjna dla każdego – zarówno dla przyjaciół Muzeum, jak i przypadkowych gości i żeby spełniała ich oczekiwania. Żeby tak było musimy spytać ludzi o te oczekiwania i o ich preferencje – wyjaśnił Lesiak.
Jak poinformowała dyrektor Knast, rewitalizacja pogórniczych obiektów znajdujących się w północnej części terenu Muzeum będzie kosztować ok. 80 mln zł. Kwota ta ma zostać uaktualniona z końcem września.
Uczestnicy sobotnich konsultacji będą mogli opowiedzieć, co chcieliby robić na objętym konsultacjami terenie, z kim chcieliby tam przyjść, jak powinno wyglądać otoczenie. W sobotę zaprezentowane zostaną dwie koncepcje przygotowane przez firmę Home of Houses. Każdy będzie mógł je skomentować i ocenić. W ten sposób powstanie społeczna ocena przykładowych koncepcji, która pomoże w odpowiednim zagospodarowaniu terenu Muzeum. Efektem pracy konsultantów będzie raport z wytycznymi do koncepcji zagospodarowania. Na tej podstawie firma Home of Houses stworzy projekt zagospodarowania terenu.
W galerii: Pogórnicze obiekty Muzeum Śląskiego, które maja zostać zrewitalizowane. Katowice, 6 września 2018 r. (zdjęcia: Maciej Dorosiński - portal netTG.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.