Wojewoda mazowiecki wydał pozwolenie na budowę linii elektroenergetycznej pomiędzy aglomeracją warszawską a Siedlcami - podały w poniedziałek, 3 września, Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Dodano, że firma ma już komplet niezbędnych dokumentów, a budowa linii ma się rozpocząć we wrześniu.
"Inwestycja PSE ma kluczowe znaczenie dla ciągłości dostaw energii elektrycznej na terenie województwa mazowieckiego i aglomeracji warszawskiej. Intensywny rozwój gospodarczy regionu wprost przekłada się na wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną. Budowa nowoczesnych linii przesyłowych to najlepsze remedium na awarie wywoływane przez skrajne zjawiska pogodowe, jak przewlekłe upały czy nawałnice" - zwrócił uwagę, cytowany w komunikacie PSE, wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera.
PSE budują pierścieniowy układ sieci wokół największych skupisk miejskich, aby zapewnić możliwość dostarczania do nich energii z różnych kierunków.
- To praktyka stosowana powszechnie w wysoko rozwiniętych krajach. Gwarantuje nieprzerwane dostawy energii elektrycznej nawet w krytycznej sytuacji, gdy awarii ulegnie jeden z elementów systemu przesyłowego - wyjaśnił dyrektor zarządzający w centralnej jednostce inwestycyjnej PSE Andrzej Kaczmarek.
Nowa linia energetyczna 2x400 kV między aglomeracją warszawską a Siedlcami będzie miała ponad 51 km i przebiegać będzie przez gminy: Dobre, Wierzbno, Kałuszyn, Cegłów, Latowicz, Wodynie i Stoczek Łukowski. W ramach inwestycji postawionych zostanie 140 słupów, na których zawisną przewody fazowe o łącznej długości 966 km. Do budowy zostanie wykorzystanych 5,6 tys. t stali oraz 28 tys. t betonu. Całkowita końcowa wartość umowy na prace budowlano-montażowe dla przedmiotowej inwestycji to 102,4 mln zł netto.
PSE dodały, że mają już wszystkie niezbędne dokumenty, a budowa ma rozpocząć się jeszcze we wrześniu. Jak zapewniono jeszcze przed rozpoczęciem prac, przedstawiciele inwestora poinformują rady gmin, gdzie realizowana będzie inwestycja, o harmonogramie i sposobie prowadzenia prac.
Firma poinformowała, że jak na razie udało się jej dostać zgody na udostępnienie ponad 50 proc. nieruchomości, na których zaplanowano prace. Z tego tytułu właścicielom nieruchomości przysługuje stosowne wynagrodzenie. Osoby, które nie zdecydują się na zawarcie umowy z inwestorem, otrzymają odszkodowania w procedurze administracyjnej, jednak dopiero po zakończeniu inwestycji.
Nowa linia ma zostać oddana do użytku w 2019 r.
Polskie Sieci Elektroenergetyczne są operatorem systemu przesyłowego energii elektrycznej w Polsce. Spółka zarządza siecią przesyłową, w której skład wchodzą umożliwiające przesył energii na duże odległości linie najwyższych napięć 400 kV oraz 220 kV o łącznej długości ponad 14 tys. kilometrów oraz 106 stacji elektroenergetycznych, służących do przetwarzania i rozdziału energii elektrycznej.
W ciągu najbliższych czterech lat w ramach programu inwestycyjnego wartego ok. 13 mld zł, PSE mają zbudować ponad 2,7 tys. km nowych sieci najwyższych napięć, zmodernizować ponad 1,7 tys. km już istniejących linii. Powstać ma również sześć nowych stacji, a kolejnych 48 zostanie rozbudowanych lub zmodernizowanych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.