Nowy rok szkolny zainaugurowano w poniedziałek, 3 września, w Powiatowym Zespole Szkół w Bieruniu. Placówka od lat kształci specjalistów do pracy w górnictwie. Do pierwszych klas przyjęto tym razem ok. 200 uczniów, z czego ponad 60 w zawodach mechaniczno-elektrycznych. Dwudziestu otrzymało stypendia Polskiej Grupy Górniczej.
- Szkoła po 2004 r. nigdy nie przerwała kształcenia dla górnictwa. Od 2012 r. uczniowie zdobywali wiedzę w specjalnościach mechaniczno-elektrycznych i wielu z nich odbywało praktyki w dzisiejszym ruchu Piast. Wówczas korzystali z gwarancji zatrudnienia, teraz otrzymają stypendia, ale zostali zobowiązani do przepracowania trzech lat w PGG po ukończeniu technikum. Jeśli będą chcieli studiować, nic nie stanie im na przeszkodzie – powiedziała Teresa Horst, dyrektor PZS w Bieruniu.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że bieruńska szkoła jest jedną z najlepiej wyposażonych w województwie śląskim. Dopiero co oddano do użytku nowe warsztaty szkolne. Na uczniów czekają: stanowiska do nauki obróbki skrawaniem, spawalnia, kuźnia oraz stanowiska do nauki obróbki mechanicznej metali. Wyposażono je w najnowocześniejsze maszyny przeznaczone dla odbiorców przemysłowych. Cała inwestycja zamknęła się kwotą prawie 3 mln zł. Na tę sumę złożyły się środki przekazane przez powiat i pieniądze uzyskane z funduszy europejskich.
- Zwiedzaliśmy warsztaty. To, co zobaczyliśmy, naprawdę przeszło nasze oczekiwania. Myślę, że nauka sprawi mi wiele radości. W domu nikt nie protestował, że wybrałem górnictwo. Moim zdaniem jest to zawód z przyszłością, branża, która szybko się rozwija. Z kolei wiedza, którą otrzymam, w razie czego, pomoże mi utrzymać się na rynku pracy. Zresztą i tak wybieram się na studia – powiedział Jakub Michnowski, z klasy pierwszej kształcącej techników-elektryków.
Dla tych, którzy wybrali górniczy fach, czekać będą na późniejszym etapie nauki także warsztaty w ruchu Piast kopalni Piast-Ziemowit. I one oferują znakomite warunki dydaktyczne.
W galerii: Inauguracja roku szkolnego w Powiatowym Zespole Szkół w Bieruniu, 3 września (zdjęcia: Kajetan Berezowski - portal netTG.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Jak nie znajdą pracy na Piaście to do SUGU na Brzeszcze pieniądze są po 2 latach z automatu idą pod kopalnie nie ma mobbingu a rabunkarzem możesz zostać w 2 tygodnie po rozpoczęciu pracy. Pozdrawiam z gó**a zwanego Brzeszcze gdzie jak rzucą hasło jak zazbroicie 2 zestawy to macie 50 zł brutto do szychty i ludzie dostają pie**olca!
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
Szybko rozwijająca się branża z przyszłością, nauka sprawi mi wiele radości - taki tekst mógł sklecić tylko ktoś, kto nie ma pojęcia o wszechobecnym syfie w tym szambie... ale życie i 'uczynni koledzy' szybko rozwieją wątpliwości i sprowadzą do parteru, szczególnie tego z 'popsutymi' włosami... ha, ha, ha.
Po szkole pewnie nie będzie przyjęć I będą szukać pracy Tak jak to było w tym roku chłopaki znaleźli robotę bo kopalnie powiedziały że niema przyjęć i po co to pokazywanie się I pajacowanie A tak wogole to za ta kasa to ja po raz drugi bym nie poszedł do tego syfu
Mądrzy nie są! Zarobki słabe,roboty dużo i zagrożenia Więcej chłopaki na strefie zarobią.Chyba że za związkowca to można leżeć!
Pierwszy po lewej się nadaje, na przodek jak znalazł, 2- go zjedzą już na szybie, 3-go szczury wciągną za ocios, a 4 -ty no cóż na kopalni KELNERÓW jest dosyć.Pozdrawiam