Zapisaną w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju budowę górskiego kompleksu turystyczno-hotelowego w rejonie Brennej, popierają samorządy lokalne i wojewódzki. W piątek, 31 sierpnia, urząd marszałkowski poinformował o podpisaniu listu intencyjnego w tej sprawie.
Jak wynika z informacji Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego, list intencyjny ws. poparcia inicjatywy powstania Centrum Aktywnego Wypoczynku podpisali wójt Brennej Jerzy Pilch i marszałek Wojciech Saługa.
Strony wyrażają w liście poparcie dla realizacji pilotażowego projektu, a także zadowolenie z uruchomienia inicjatyw lokalnych i możliwości inwestycyjnych zmierzających do wykorzystania miejscowego potencjału oraz rozwoju gminy i regionu. Samorządy zapewniają o wsparciu projektu, w ramach posiadanych kompetencji i oczekują jego realizacji przy umożliwieniu jak najszerszego udziału w nim społeczności lokalnej.
"Determinacja lokalnych mieszkańców i przedsiębiorców, a także wsparcie ze strony samorządu dają nadzieję, że ten projekt się powiedzie. Jeżeli województwo ma się rozwijać, potrzebujemy takich przedsięwzięć, bo dzisiaj oprócz pracy, bardzo ważna jest dla nas wszystkich jakość życia, możliwość aktywnego spędzania wolnego czasu. Traktuję ten projekt w kategorii bardzo ważnych i to jest dobry czas, by myśleć o jego wcieleniu w życie" - zaznaczył cytowany Saługa.
Jak podał urząd marszałkowski, projekt zakłada budowę ośrodka turystyki, sportu i aktywnego wypoczynku obejmującego m.in. stworzenie obiektu hotelowego wraz z częścią konferencyjną oraz aquaparkiem, zespołu tras narciarskich i rowerowych, całorocznych kolei linowych, schroniska o charakterze hotelu górskiego, a także infrastruktury drogowej i parkingowej.
Istotnym aspektem przedsięwzięcia mają być lokalne bezpieczeństwo energetyczne i proekologiczny charakter inwestycji - w tym celu ma powstać m.in. elektrownia szczytowo-pompowa z trzema zbiornikami. Brenniańskim samorządowcom zależy, aby dzięki inwestycji ich gmina była niezależna energetycznie, wolna od niskiej emisji i z uporządkowaną gospodarką wodną - w zakresie małej retencji i wód powierzchniowych.
"Chcemy stworzyć niezależny lokalny system energetyczny w oparciu o odnawialne źródła energii, a także niezbędną infrastrukturę hydrotechniczną. Wierzymy, że przełoży się to na skuteczną walkę ze smogiem. Dla Brennej to duża szansa i co istotne, w ten projekt uwierzyli sami mieszkańcy, angażując swój kapitał i wierząc, że zyskamy w ten sposób nową ofertę turystyczną i staniemy się atrakcyjnym miejscem zarówno dla mieszkańców, jak i odwiedzających" - ocenił Pilch.
Urzędnicy marszałka akcentują, że Centrum Aktywnego Wypoczynku w Brennej zostało wpisane do rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.
Szczegóły założeń projektu ujmuje ogłoszony pod koniec ub. roku Program dla Śląska - jeden z kluczowych projektów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Kompleks o szacowanej wartości 830 mln zł i roboczej nazwie Beskidzkie Centrum Narciarstwa ma zgodnie z tym dokumentem zostać oddany do użytku w 2023 r.
Zgodnie z opisem w Programie dla Śląska przedsięwzięcie ma opierać się na wdrożeniach licznych innowacji z zakresu energetyki oraz infrastruktury turystycznej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.