Pierwszy protest na Górnym Śląsku w sierpniu 1980 r. wybuchł w Tarnowskich Górach w Fabryce Zmechanizowanych Obudów Ścianowych Fazos. 21 sierpnia obchodzimy 38. rocznicę tego strajku. Kolejne protesty miały miejsce w jastrzębskich kopalniach i w Hucie Katowice. Po strajkach na Wybrzeżu oraz na Śląsku podpisane zostały tzw. porozumienia sierpniowe i powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Solidarność.
Rocznicowe obchody rozpoczną się we wtorek 21 sierpnia o 11. mszą św. w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach. Po mszy uczestnicy uroczystości zgromadzą się przy dzwonnicy w pobliżu świątyni, gdzie zasłużonym działaczom związkowym wręczone zostaną statuetki „Symbol wdzięczności w służbie tarnogórskiej Solidarności”. Kolejnym punktem programu będzie posadzenie Dębu Wolności.
Po uroczystościach ich uczestnicy przejdą na tarnogórski rynek, gdzie na ścianie ratusza odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca wybuch strajku w Fazosie. O 12.30 otwarta zostanie także wystawa Solidarność Fazos 1980-81.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Kolejna, zlikwidowana kolebka solidarności