Kopalnia Sośnica wchodząca w skład Polskiej Grupy Górniczej postanowiła wykorzystać nowoczesnego drona do pomiarów objętości zwałów oraz monitorowania szkód górniczych - poinformowało portal netTG.pl biuro prasowe PGG. Dzięki zainstalowanej kamerze dron ułatwia także ochronę kopalni oraz monitorowanie rozległego terenu zakładu.
Drony - masowo wykorzystywane już przez wojsko, policję i straż pożarną - coraz częściej znajdują także zastosowanie w przemyśle węglowym. Po to rozwiązanie sięgnęła także ostatnio kopalnia Sośnica, wchodząca w skład PGG, która wykorzystuje nowoczesnego drona m. in. do identyfikowania szkód górniczych. Dzięki wysokiej jakości zdjęciom wykonanym przez drona, dział mierniczy kopalni jest w stanie dokładnie odzwierciedlić sfotografowany teren i dokonać pomiarów powierzchni, tak aby zidentyfikować uszkodzone tereny – zalane lub wysuszone pola. Dzięki pomiarom wykonanym przez drona można także dokładnie przeanalizować powierzchnię działek pod względem ewentualnych szkód rolnych, a wysokiej jakości zdjęcia umożliwiają sprawdzenie spływów w rowach odwadniających tereny rolne oraz wykrycie deformacji terenu.
- Z wysokiej jakości zdjęć jesteśmy w stanie stworzyć model terenu w technologii 3D – mówi Marcin Wróblewski, inżynier miernictwa z kopalni Sośnica.
Glwicki zakład wykorzystuje także drona do pomiarów objętości zwałów węgla. Pomiary wykonywane są w czasie rzeczywistym, co znacznie przyspiesza inwentaryzację oraz umożliwia uzyskanie dokładnych informacji bez konieczności przesuwania węgla na zwałowiskach. Wpływa to na bezpieczeństwo oraz pozwala na znaczne oszczędności.
Dron wykorzystywany jest także do ochrony terenu kopalni Sośnica. Dzięki zainstalowanej kamerze uławia obserwację dużego terenu z powietrza oraz umożliwia szybką reakcję w razie gdyby istniała konieczność interwencji służb ochrony.
- W planach jest także wykorzystywanie drona do celów inwentaryzacji miejsc niedostępnych lub obiektów trudno dostępnych takich jak np. kominy – mówi Marcin Wróblewski.
Dodaje, że za pomocą rozwijającej się technologii istnieje również możliwość całościowego monitorowania wpływów danej ściany wydobywczej, co ułatwia ocenę wpływu eksploatacji górniczej na powierzchni.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
HAHAHA tak jest skończyło się dojenie kopalni , do roboty pasożyty pseudo rolnicy z G i P
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
Co wy za brednie wypisujecie na kopalnię, no i dobrze że za was się wzięli bo tylko umiecie oszukiwać i wyłudzić kasę od kopalni za szkody. Ja to znam wasze podejście do sprawy i pamiętam takich cwaniaków [...] gminy Gierałtowice, [...] którzy naciągali koszty szkód, ale teraz to się wreszcie skończyło i pasożytów takich jak oni się wycina.
zamknĄĆ tego trupa co robi chwilowe wyniki na ludzkiej krzywdzie nie poczuwajĄc siĘ do odpowiedzialnoŚci za ogromne szkody wyrzĄdzone w przyszowicach. ludzie sĄ okŁamywani, zwodzeni, zmuszeni do ciĄgania siĘ po sĄdach, Żeby wywalczyĆ to co im naleŻne. ten pasoŻyt powinien zalany wiadomo czym.
Jednak mogli zostawic makoszowy
Sosnica wysiudala kop. Makoszowy podając nie właściwe dane na temat swojej kop. porostu dane makoszow podała jako swoje a że Sosnica jako że tak jest w makoszowach , to nie fer, tak robią tylko świnie a nie jest to solidarnie
Niech lepiej kupią albo odzyskają jakiś jeżdżący złom z maakoszowy bo za niedługo to będziemy pchali ręcznie te wozy , ale ratujemy i ratujemy może lepiej juz djamy sobie spokój
ostatnie sukcesy zwiazkowcow to likwidacja anny, ,makoszow ,krupinskiego, slaska,, wieczorka,, urlopy gornicze dla siebie,,deputaty i za to wszystko trzepia kapuche na etatach nadsztygarow
Trzeba się wypisać z tych związków bo to naprawdę patologia
Dokładnie jak piszesz brak słów , a na podwyżki niema bo trza ratować kopalnię i tak od półtora roku WSTYD ŻENADA I CHAŃBA jak to powiedział taki jadae szefuńcio hahaha
Ten dron pomaga dyrowi i sierpuchom ludzi na placu obserwować i gno...ć!