Pierwszą część remontu Pałacu Rheinbabenów w dzielnicy Siemianowic Śląskich - Michałkowicach - zakończył oficjalnie w piątek, 3 sierpnia miejscowy samorząd. Było to zabezpieczenie i odnowienie obiektu od zewnątrz. Remont wnętrz ma ruszyć jeszcze w tym roku.
Pałac Rheinbabenów, nazywany przez mieszkańców "Zameczkiem", to obiekt z kilkuwiekową historią, w poprzednich kilkudziesięciu latach funkcjonujący jako kopalniany dom kultury. Przejęty przez miasto w 2009 r., od 2016 r. pełni funkcję oddziału Siemianowickiego Centrum Kultury. Pod kątem tej działalności miasto przygotowało dwa etapy jego rewitalizacji: z zewnątrz i wewnątrz.
Pierwszy etap rewitalizacji właśnie się zakończył. Z tej okazji miasto przygotowało w piątek m.in. koncert popularnych utworów muzyki klasycznej w wykonaniu kwartetu smyczkowego (w dwóch częściach - w plenerze i wnętrzach), występ związanego z miastem piosenkarza i tancerza, atrakcje dla dzieci i krótki pokaz pirotechniczny.
Odtąd goście tego miejsca mogą oglądać odnowione, podświetlone elewacje (z tynkami renowacyjnymi oraz sztukateriami), wraz z nowymi oknami i nawierzchnią tarasu, a także wymienionym poszyciem dachu. Przed oczyma ukryte są docieplenie dachu czy izolacja fundamentów.
Remont ten kosztował budżet miejski ok. 3,3 mln zł. Miasto starało się o jego dofinansowanie środkami Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, przeznaczonymi na rewitalizację obszarów zdegradowanych. Projekt ten (o wartości ok. 2,4 mln, z wnioskowaną dotacją niespełna 1,7 mln zł) jako jedyny pozostał na liście rezerwowej ubiegłorocznego naboru, w którym wsparcie dostały 24 inne przedsięwzięcia.
Siemianowicki samorząd podkreśla jednak, że otrzymał z tego samego źródła (w kolejnym naborze zakończonym na początku br.) ponad 3,7 mln dotacji na drugą część remontu Pałacu Rheinbabenów, który przewidziano w 2018 r. i 2019 r.
W tym etapie wykonane mają zostać m. in. remont wnętrza pałacu (nowa posadzka, okładziny ścienne, stolarka, wyremontowane zostaną instalacje wewnętrzne: elektryczne, wentylacji mechanicznej, centralnego ogrzewania czy ciepłej wody użytkowej) oraz renowacja szklenia i konstrukcji zabytkowej stalowej oranżerii.
Siemianowickie Centrum Kultury, które w "Zameczku" prowadzi ponad 50 swoich sekcji, przypomina, że "zameczek" - początkowo drewniany dwór na murowanych fundamentach - był od XVI w. posiadłością rodu Mieroszewskich. W II poł. XVIII w. stał się własnością rodziny von Rheinbaben, a w 1892 r. właścicielem Michałkowic został książę Hugo Hohenlohe z Ujazdu (ród ten nadał budynkowi ostateczny kształt).
Po utworzeniu spółki akcyjnej Hohenlohe Werke z siedzibą w pobliskim Wełnowcu (dziś dzielnica Katowic) dobra michałkowickie wraz z pałacykiem stały się własnością spółki. Po zakończeniu II wojny światowej własność przeszła na Kopalnię Węgla Kamiennego Siemianowice i od tego czasu obiekt funkcjonował jako dom kultury.
Pałacyk znajduje się w pobliżu michałkowickiego kościoła, w otoczeniu parku, na którego końcu znajdowały się zabudowania gospodarcze - stajnia, szklarnia, kotłownia, chlewy, stodoła oraz neogotycki dom mieszkalny z 1909 r. wg projektu architekta i mistrza murarskiego, autora wielu obiektów na Górnym Śląsku Louisa Dame - dla leśniczego i ogrodnika zamkowego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.