Najwyższa Izba Kontroli podczas drugiej w ostatnim czasie kontroli dotyczącej górnictwa źle oceniła działania rządów przed 2016 r. Chociaż nasz kraj jest liczącym się na świecie producentem miedzi i srebra, jest zasobny w złoża surowców energetycznych, chemicznych i metalicznych, to od lat nie ma jasno określonej polityki surowcowej. Odpowiedzialni za nią ministrowie nie wykonywali obowiązków. Rzetelne prace nad tym dokumentem ruszyły dopiero dwa lata temu. Konsultacje mają się zakończyć w II połowie tego roku.
- Jest to istotne, bo obecny niski poziom zagospodarowania złóż jest jedną z konsekwencji wieloletniego rozproszenia kompetencji i przepisów oraz braku wykazu i planów wykorzystania złóż kopalin o strategicznym znaczeniu dla gospodarki - podkreśla Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK.
Jerzy Markowski, b. minister gospodarki odpowiedzialny za górnictwo, nie ukrywa, że czuje gorzką satysfakcję czytając raport NIK.
- Ten dokument potwierdził to, co powtarzam od lat: ta polityka po prostu nie istnieje. Ale łatwo to zmienić. Wystarczy przejść od ciągłego planowania do konkretnych kroków - mówi ekspert.
Chwali pomysł wiceministra środowiska Mariusza Oriona Jędryska w sprawie utworzenia Państwowej Służby Geologicznej.
- Ktoś musi pilnie zacząć tym zarządzać. Trzeba też na nowo wykreować politykę surowcową państwa, bo informacje geologiczne, którymi dysponujemy, pochodzą sprzed pół wieku, a część z nich jeszcze z okresu międzywojennego - informuje Markowski.
Nie tylko odpowiedzialne resorty: gospodarki i środowiska nie wykonywały solidnie swojej pracy. Nie bez winy są też samorządy, które nie uwzględniały udokumentowanych złóż kopalin w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz planach zagospodarowania przestrzennego. Takie przypadki stwierdzono w 13 z 19 kontrolowanych gmin. Najczęściej chodziło o węgiel brunatny (8 przypadków) i kamienny (5 przypadków) oraz kruszywa naturalne (7 przypadków).
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.