Niezwykle ważna dla energetyki i dla konsumentów ustawa o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, przygotowana w Ministerstwie Energii, trafiła do Senatu. Izba zaplanowała prace nad nią na najbliższym posiedzeniu 24-27 lipca. Następnie trafi do podpisu Prezydenta RP.
Ustawa wprowadza przepisy umożliwiające monitorowanie i kontrolowanie jakości paliw stałych, z uwzględnieniem ograniczenia emisji zanieczyszczeń, gazów cieplarnianych i innych szkodliwych dla zdrowia substancji powstałych w trakcie spalania. Te rozwiązania mają przynieść poprawę jakości powietrza, ograniczenie smogu i napływu węgla niesortowanego do Polski.
Jak zapewnia resort energii, regulacje wyznaczają standardy jakości dla paliw stałych przeznaczonych do celów grzewczych w sektorze komunalno-bytowym. Ustawa dotyczy gospodarstw domowych i małych kotłów, nie większych niż 1MW.
Wprowadzone zostaną świadectwa jakości, które określą parametry paliwa dla kupującego. Dzięki temu uzyska wiedzę na temat np. węgla. Za handel paliwami o złej jakości będą kary grzywny od 50 do 500 tys. zł lub kara pozbawienia wolności do lat 3. Za wykroczenia mniejszej wagi będzie można wymierzyć karę grzywny od 10 do 100 tys. zł.
Osoby kupujące węgiel do ogrzania domów nie będą kontrolowani. Kontrole odbywać się będą jedynie na składach. Odpowiedzialne za nie będą Inspekcja Handlowa oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Koszty poniesie Skarb Państwa.
Ustawa została notyfikowana w Komisji Europejskiej 14 marca. Wejdzie w życie 14 dni od dnia ogłoszenia. Po tym czasie będzie możliwe zakończenie prac na rozporządzeniami w sprawie: wymagań jakościowych dla paliw stałych, metod badania jakości paliw stałych, sposobu pobierania próbek paliw stałych, wzoru świadectwa jakości. W ten sposób cały pakiet rozwiązań prawnych przygotowanych przez Ministerstwo Energii wejdzie w życie.
Jednocześnie w rządzie trwają prace nad przygotowaniem działań osłonowych (program Czyste powietrze), które zostaną skierowane do najmniej zamożnych obywateli korzystających dotychczas z paliw najgorszej jakości.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.