Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna podpisała kolejny list intencyjny w zakresie realizacji pilotażowego modelowego programu praktycznej nauki zawodu w ramach projektu „Kształcenie dualne – dobry start w zawodach branży górniczo-hutniczej".
Pilotaż będzie obejmował klasę I i II czteroletniego technikum zgodnie z programem nauczania modelowego programu w zawodzie technik górnictwa podziemnego.
Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna zobowiązała się przekazać szkole im. Jana Wyżkowskiego w Głogowie oraz KGHM Polska Miedź program nauczania zatwierdzony przez resort edukacji narodowej.
Pilotaż zakłada również angażowanie pracodawców w organizację praktycznej nauki zawodu. Uczniowie będą mogli kontynuować praktyczną naukę zawodu zarówno w szkole, jak i u pracodawcy.
Podobnie jak w przypadku współpracy pomiędzy KSSE a spółką Tauron Wydobycie oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie pomysł modelowego programu nauczania ma być swego rodzaju testem, czy wszystkiego jego elementy sprawdzają się i mogą być stosowane w praktyce szkolnej. Jeśli tak się stanie, pilotaż ma szansę przekształcić się w rozwiązanie systemowe.
Warto też wiedzieć, że System dualny zwany też przemiennym lub dwutorowym polega na nauce zawodu organizowanej przez pracodawcę oraz kształceniu teoretycznym i ogólnym w systemie szkolnym lub formach pozaszkolnych. Jest organizowany przez pracodawców oraz szkoły lub instytucje kształcące.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
No ładnie... Tą umową KGHM pokazał brak zaufania dla lokalnych szkół zawodowych od lat kształcących dla nich kadry.