Zwiększenie bezpieczeństwa i niezawodności przesyłu gazu ziemnego w rejonie województw śląskiego i opolskiego oraz zwiększenie zdolności przesyłowych w skali kraju - to cele, których osiągnięcie ma zapewnić nowy gazociąg Tworóg - Kędzierzyn-Koźle.
Powstający 43-kilometrowy gazociąg będzie istotnym elementem gazowego Korytarza Północ-Południe, który połączy Terminal LNG w Świnoujściu oraz planowany gazociąg Baltic Pipe z południem Polski i przyszłymi interkonektorami na Słowację i Ukrainę. Gaz ma nim popłynąć w sezonie zimowym 2020-2021.
- Ta inwestycja poprawi nam stabilność i hydraulikę istniejącej infrastruktury, bo przez systemowe połączenia z istniejącą siecią ustabilizujemy pracę naszych już istniejących gazociągów, a więc bezpieczeństwo energetyczne kraju będzie wzmocnione - powiedział podczas wtorkowej, 17 lipca, konferencji prasowej w Rudzińcu (woj. śląskie) wicedyrektor oddziału Świerklany spółki Gaz-System Marek Ryznar.
Jak sprecyzował, koszt budowy 1 km gazociągu to ok. 5 mln zł. Trwają przewierty pod Kanałem Gliwickim, rzeką Kłodnicą i ciekiem Bojszówka. Przewiert pod kanałem to jeden z kluczowych etapów inwestycji.
- To jest trudne technicznie zadanie, bo to spory tunel, przejdziemy 25 m pod dnem kanału. Współcześnie mamy już takie możliwości techniczne, że możemy taką przeszkodę terenową pokonać bezinwazyjnie - podkreślił Marek Ryznar.
- To bardzo skomplikowane zadanie, łączące w sobie techniki wiertnicze i geotechniczne. Czerpiemy bardzo dużo z wiertnictwa naftowego, jednak jest to dużo bardziej skomplikowane, bo jesteśmy na innych głębokościach. To połączenie wielu technik, technologii, które czerpiemy z przemysłu polskiego i zagranicznego, adaptujemy do tej sytuacji - dodał inż. Jacek Janicki, kierujący pracami przy przewiertach.
Inwestycja obejmuje budowę gazociągu wysokiego ciśnienia o średnicy 1000 mm. Jego trasa w woj. śląskim będzie przebiegać przez gminy: Tworóg, Wielowieś, Toszek i Rudziniec, natomiast w woj. opolskim przez gminę Kędzierzyn-Koźle.
Jak podkreślił wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, ten nowoczesny gazociąg o geostrategicznym znaczeniu będzie miał nie tylko wpływ na bezpieczeństwo energetyczne Polski, ale przyniesie też konkretne korzyści społecznościom lokalnym na terenach, przez które przebiega. Gaz-System SA będzie rokrocznie odprowadzać podatek od nieruchomości w wysokości 2 proc. wartości budowanej infrastruktury przesyłowej zlokalizowanej na terenie danej gminy, na podstawie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
- Jesteśmy na placu budowy, ale już niedługo to będzie wkopane w ziemię, a do gmin w przebiegu trasy gazociągu będą rokrocznie wpływały podatki. Mieszkańcy, oprócz bezpieczeństwa energetycznego, będą też mieli dzięki tej inwestycji może nową ścieżkę rowerową, może nową drogę, to wszystko jest bardzo istotne - powiedział PAP wojewoda. Zaznaczył, że nie ma żadnego zagrożenia dla sprawnej wypłaty odszkodowań za grunty wykorzystane pod inwestycję.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.