Elektrownia Bełchatów, należąca do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, spółki z Grupy PGE, przystąpiła do realizacji drugiego etapu modernizacji bloku nr 2 o mocy 370 MW. Dzięki temu unowocześniona jednostka, spełniając wymogi środowiskowe wynikające z przyszłych tzw. konkluzji BAT, będzie mogła pracować jeszcze przez co najmniej 100 tys. godzin, do około 2034 r. - poinformowała portal netTG.pl we wtorek, 17 lipca, Sandra Apanasionek, rzecznik prasowy spółki.
Główny zakres prac drugiego etapu modernizacji „dwójki”, która ma na celu wydłużenie pracy bloku i jednocześnie dostosowanie jednostki do konkluzji BAT, obejmuje modernizację elektrofiltrów, układu paleniskowego wraz z częścią ciśnieniową kotła, modernizację głównych rurociągów parowych, rekonstrukcję płaszczy chłodni kominowej, zabudowę instalacji odrtęciowienia spalin oraz dostosowanie bloku w zakresie monitoringu rtęci i amoniaku.
W ramach programu dostosowania istniejących jednostek wytwórczych do tzw. konkluzji BAT realizowana będzie również budowa stacji wstępnego uzdatniania wód technologicznych z obiegu instalacji odsiarczania spalin oraz rozbudowa młynowni kamienia wapiennego z rozbudową układu rozładunku kamienia wapiennego.
Podpisane zostały dwie kolejne umowy w ramach modernizacji bloku nr 2. Energop zmodernizuje rurociągi parowe, a Rafako wykona modernizację i remont układu paleniskowego wraz z częścią ciśnieniową kotła. Na początku czerwca spółka PGE GiEK zawarła też kontrakt z Rafako na modernizację elektrofiltrów oraz na rozbudowę młynowni kamienia wapiennego z rozbudową układu rozładunku.
- PGE GiEK przywiązuje dużą wagę do kwestii ochrony środowiska i stale zmniejsza wpływ swojej działalności na środowisko. Wyprzedzające działania Grupy Kapitałowej PGE i podjęte w odpowiednim czasie decyzje spowodowały, że możemy ze spokojem patrzeć w przyszłość. Od wielu lat we wszystkich elektrowniach i elektrociepłowniach PGE GiEK prowadzone są projekty mające na celu ograniczenie emisji pyłów oraz dwutlenku siarki, tlenków azotu czy dwutlenku węgla. Wszystkie nasze jednostki wytwórcze wypełniają z zapasem wyznaczone dla nich limity emisyjne. W ostatnich latach nasze elektrownie i elektrociepłownie ograniczyły już emisje tlenków siarki o 87 proc., tlenków azotu o 50 proc. i emisje pyłów o 98 proc. – mówi Sławomir Zawada, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.
Pierwszy etap modernizacji bloku nr 2 zrealizowany został w latach 2016-2017. Zmodernizowano wówczas turbinę i zawory regulacyjno-odcinające, przeprowadzono remont wirnika generatora wraz z wymianą stojana generatora i regenerację zasobników przykotłowych. Rozpoczynając proces dostosowania bloku 2 do konkluzji BAT, w 2017 r. zabudowano instalację redukcji emisji NOx metodami niekatalitycznymi (SNCR), dzięki czemu skutecznie zmniejszono emisję.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.