Budowa szybu Grzegorz – inwestycji prowadzonej przez spółkę Tauron Wydobycie, przebiega zgodnie z harmonogramem – potwierdził portalowi nettg.pl Zdzisław Filip, prezes zarządu Tauron Wydobycie.
Na jesień br. ruszyć ma drążenie szybu po uprzednim zamrożeniu górotworu. Zastosowanie tej metody jest konieczne ze względu na trudne warunki geologiczno-górnicze, związane z dużym zawodnieniem górotworu. Zdecydowano się również na metodę „szczelinowania” (ściany szczelinowej) polegającą na wypełnieniu betonem wąskoprzestrzennego wykopu, w którym uprzednio umieszczono zbrojenie.
Obecnie wykonywane są otwory niezbędne do prowadzenia operacji mrożenia.
Szyb Grzegorz służyć będzie ZG Sobieski. Przyczyni się do likwidacji eksploatacji podpoziomowej, wydłuży efektywny czasu pracy załogi i, co najważniejsze, poprawi bezpieczeństwo pracy. Uprości ponadto transport maszyn, materiałów, urządzeń oraz załogi do rejonów prowadzonych robót. Docelowo ma mieć 870 m głębokości i średnicę 7,5 m. Z początku będzie pełnił funkcję szybu wdechowego, w dalszym etapie materiałowo-zjazdowego.
Pierwszy etap inwestycji obejmuje także budowę stalowej wieży szybowej. Szyb Grzegorz będzie bowiem pierwszym w historii polskiego górnictwa węglowego szybem głębionym z przystosowanej do tego celu wieży szybowej ostatecznej, o konstrukcji umożliwiającej jej adaptację na okres samego głębienia. Odpadnie zatem konieczność jej późniejszego demontażu i zastąpienie ostateczną konstrukcją.
Zarówno zastosowanie metody ściany szczelinowej, jak i ostatecznej wieży szybowej, znacznie zredukuje koszty inwestycji i podniesie bezpieczeństwo wykonywanych robót, a przy tym znacznie przyspieszy ich tempo.
Wydobycie węgla przy wykorzystaniu nowego szybu rozpocznie się w 2023 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Wisi mi kto to glebi
Ciekawe czy przy głębieniu szybu też robią w pokrowce jak na ZG Brzeszcze i to za takie małe pieniążki ??:p
I znowu ani słowa kto głębi, jaka firma... A przecież nie Chińczycy i nie Niemcy, tylko nasza polska firma z tradycją!!! Tauron tego sobie sam nie robi...