Poradnik mikrorewitalizacji podwórek przygotowuje należący do samorządu woj. śląskiego Regionalny Instytut Kultury w Katowicach. Dzięki inicjatywie każdy ma zyskać szansę odnowić swoje podwórko niewielkim kosztem, przy zachowaniu walorów trwałości, użyteczności i piękna.
Jak poinformował PAP członek zarządu woj. śląskiego Henryk Mercik, przewodnik pod hasłem "Kolorowe podwórka" ma być ogólnodostępną i czytelną w formie instrukcją typu: krok po kroku - kierowaną do przedstawicieli społeczności lokalnych, chcących angażować się w sprawy swojego najbliższego otoczenia.
Mercik, będący z zawodu architektem i konserwatorem zabytków wyjaśnił, że pomysł na poradnik powstał wobec różnej jakości wielu działań podejmowanych w najmniejszej skali. "Podwórka to też architektura - najbliższa człowiekowi. To przestrzeń półprywatna, czyli jeszcze nie publiczna, ale już nie mieszkanie. Powinna więc spełniać te cechy, które powinna spełniać architektura" - wskazał.
Odwołał się przy tym do wskazań autora rzymskiego traktatu o architekturze, Witruwiusza, który pisał, że architektura powinna uwzględniać trzy cechy: trwałość, celowość (rozumiana m.in. jako użyteczność) oraz piękno.
- Zadaliśmy sobie pytanie, co zrobić, aby podwórko, czyli ta przestrzeń półprywatna, mogła być użyteczna, zatem musi być dobrze zaprojektowana i trwała, zatem nie może być wykonana jakąś starą farbą czy z dwóch starych desek. Nietrwałość i zły projekt, czyli nieużyteczność sprawiają, że ludzie zniechęcają się do takich działań - zaznaczył Mercik.
- Architektura użyteczna i trwała powinna być jeszcze piękna, szczególnie wobec otaczającej nas często brzydoty - uściślił. - Zrobiliśmy więc warsztaty mikrorewitalizacji, którą może zrobić każdy, tylko chcemy, żeby zrobił to dobrze - zgodnie z fachowymi wskazówkami - w Rudzie Śląskiej, w Cieszynie, w Kłobucku i w Rydułtowach - podał.
Jak podkreślił, warsztaty to element konieczny, ponieważ każda rewitalizacja, nawet w najmniejszej skali, to działanie "miękkie": jej interesariusze powinni sami wskazywać swoje potrzeby i uczestniczyć w tworzeniu rozwiązań. - A my zrobimy na tej podstawie instrukcję, żeby te rozwiązania mogły być użyteczne, trwałe i piękne - zapowiedział.
Efektem ma być rodzaj podręcznika, który w najprostszy i możliwie czytelny sposób pokaże dobre wzorce takich podwórkowych mikrorewitalizacji. - Będzie to publikacja, którą będzie można dostać za darmo; to ma być coś takiego - jak sobie wyobrażam - jak podręczniki pewnej znanej sieci, które pokazują, jak złożyć jej meble - zobrazował Mercik.
Członek zarządu woj. śląskiego zasygnalizował, że przewodnik zostanie upowszechniony w październiku br. Zaznaczył też, że całe przedsięwzięcie pod nazwą "Kolorowe podwórka" to jedna z inicjatyw tworzonego przez zarząd województwa - przy udziale mieszkańców i ekspertów - regionalnego programu "Kierunek Śląskie 3.0".
W programie "Kierunek Śląskie 3.0" - umieszczono dotąd m.in. wojewódzki budżet obywatelski (powstaje już projekt jego mechanizmu), projekty rewitalizacyjne, modernizację Parku Śląskiego (już rozpoczynana), ochronę dziedzictwa w ramach Beskidzkiego Obszaru Kulturowego czy modernizację Szlaku Orlich Gniazd (jesienią ma odbyć się współorganizowane z woj. małopolskim pierwsze święto tego szlaku).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.