Grupa ok. 60 ratowników górniczych (spośród niemal trzystu, którzy w maju tego roku nieśli pomoc w akcji poszukiwania odciętych pod ziemią po tąpnięciu w kopalni Zofiówka) przywitała w Bytomiu premiera Mateusza Morawieckiego, który w niedzielę, 8 lipca, odwiedził województwo śląskie.
Morawiecki na Górnym Śląsku pojawił się z około półgodzinnym opóźnieniem w drodze z Częstochowy, gdzie na Jasnej Górze od rana brał udział w uroczystej 27. Pielgrzymce Rodziny Radia Maryja pod hasłem "Polska miłością wskrzeszona". W otoczeniu członków rządu RP (ministrowie obrony narodowej, spraw wewnętrznych i administracji, sprawiedliwości, gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, infrastruktury, sportu, rolnictwa) po mszy św. na jasnogórskich wałach premier Morawicki przemawiał do zgromadzonych, podkreślając znaczenie patriotyzmu i rodziny, zwłaszcza wielopokoleniowej, a także tożsamości kulturowej.
Rodzina, wolność kultury, obrona i opór przed złem
- Jasna Góra zawsze była duchową stolicą Polski. To symbol ducha, nadziei i polskości. To symbol obrony i oporu przed złem - mówił Mateusz Morawiecki.
- My za Polskę nie tylko nie chcemy się wstydzić, my za Polskę nie przepraszamy. My za Polskę dziękujemy - deklarował premier, wspominając m.in. o batalii na forum UE "o to, żeby Polska miała prawo i możliwość sama decydować, jaką kulturę chce budować". Zaznaczył też, że od ponad 2,5 roku rząd odbudowuje wartość rodziny, jako fundametnu pomyślności kraju.
Ocenił, że w przeszłości dezawuowano wartość polskich rodzin:
- Pod nie też był robiony podkop - Morawiecki uczynił aluzję do oblężenia twierdzy jasnogórskiej w XVII w. - Rodziny wielodzietne były czasami określane jako patologiczne. Te rodziny, dzięki którym bogactwo narodu rosło, które były jego dobrodziejstwem, określano fałszywie - zauważył szef rządu. Zaznaczył, że Polskę pragnie budować również z oponentami:
- Prosimy ich o współpracę, o spokój, o wiarę w Polskę. Możemy się różnić, ale niech każdy przede wszystkim o Polskę dba, o Polsce myśli, o Polskę się troszczy - mówił premier.
Jestem pod ogromnym wrażeniem Waszej pracy i bohaterstwa
W Bytomiu pod Centralną Stacją Ratownictwa Górniczego na premiera RP oczekiwał m.in. prezes CSRG dr Piotr Buchwald. Obecni byli też wojewoda śląski Jarosław Wieczorek i poseł Wojciech Szarama.
- Wizyta wśrod ratowników górniczych w Bytomiu jest dużym wyróżnieniem dla CSRG, stanowi jednak symboliczną klamrę, której otwarciem był przyjazd premiera Morawieckiego do kopalni Zofiówka, w dniu katastrofy 5 maja - powiedział portalowi górniczemu netTG.pl szef CSRG Piotr Buchwald. Dodał, że w Zofiówce, gdzie w pośpiechu premier zapoznał się ze szczegółami akcji ratowniczej, był pod wrażeniem ofiarności zastępów i zapowiedział już wtedy, że w przyszłości bardzo chciałby odwiedzić ratowników i osobiście podziękować im za heroizm i ofiarność.
- Jestem zbudowany Waszą postawą. Jestem pod ogromnym wrażeniem Waszej pracy, naznaczonej nierzadko prawdziwym bohaterstwem. Nie mogę wyobrazić sobie bez Waszej służby życia tu na Górnym Śląsku. Podziwiam Was! Podziwia Was cała Polska! - mówił Mateursz Morawiecki do ratowników w auli CSRG.
Bez ratowników - rozwój przemysłu nie do pomyślenia
Premier podkreślił, że bez rozwiniętych służb ratownictwa górniczego nie do pomyślenia byłby "nasz rozwój gospodarczy, tu na Śląsku".
– Chcę powiedzieć, że i dzisiaj, i jutro, i w najbliższych latach, ratownictwo górnicze będzie tą kluczową, absolutnie kluczową jednostką dla zapewnienia jak największego bezpieczeństwa życia, zdrowia, ratowania w bardzo trudnych, krytycznie trudnych warunkach – zapewniał premier. Szef CSRG potwierdził portalowi netTG.pl, że Mateusz Morawiecki już wcześniej obiecał ratownikom górniczym udzielenie przez rząd wszelkiej potrzebnej pomocy (m.in. przy niezbędnych odnowieniach sprzętu, który okresowo ulega zniszczeniu lub zużyciu podczas akcji), aby polskie ratownictwo górnicze mogło zachować najwyższe światowe standardy.
Biało-czerwona pamiątka, pamięć i hołd poległym
Premier RP przekazał osobiście każdemu z obecnych na spotkaniu ratowników górniczych symboliczny upominek - okolicznościowy pakiet z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zawierający biało-czerwoną polską flagę państwową.
Wcześniej pod pomnikiem poległych na służbie ratowników górniczych Mateusz Morawiecki przystanął w skupieniu, składając wieniec i zapalając znicz na symbolicznym grobie ratowników.
Kwiaty szef rządu złożył też w Katowicach, dokąd udał się prosto z Bytomia - honorując pamięć powstańców śląskich po pomnikiem "powstańczych skrzydeł" przy Al. Korfantego.
Z mieszkańcami miasta Morawiecki spotkał się na zakończenie wizyty w regionie w filii Miejskiego Domu Kultury Koszutka na Dębie, przy ul. Krzyżowej. Nie wszyscy mogli zmieścić się wewnątrz, pod budynkiem zgromadził się tłum katowiczan. Premier wyszedł do oczekujących, rozmawiał przez chwilę, witał ciepło m.in. weteranów w mundurach wojskowych, pozował do pamiątkowych zdjęć.
Na Śląsku rodzi się nowoczesna Polska!
Na spotkaniu premier RP poruszył obszernie kluczowe kwestie polityki gospodarczej Polski. Dowodził, że wbrew ostrzeżeniom krytyków sprawdził się "nasz nowy model gospodarczy, bo założyliśmy uczciwe państwo". Szczegółowo omówił walory Górnego Śląska i województwa w planie rozwoju gospodarczego kraju. Opisał znaczenie zmodernizowanego górnictwa i przemysłu maszynowego, w którym możemy stać się światowym liderem. Dziękował Górnoślązakom "za przechowanie i odbudowanie etosu pracy, wolności i rodziny". Zadeklarował m.in. sfinansowanie przez rząd budowy "jedengo z największych Polaków - Wojciecha Korfantego" w Warszawie.
- Na Śląsku rodzi się nowoczesna Polska - mówił Mateusz Morawiecki w Katowicach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Dívám se, že 'ratownici' vzpomínájí s úctou na nejlepší dýchací přístroje DRÄGER → BG - 174. ZDAŘ BŮH!