Eurozłoty do końca bieżącego tygodnia powinien poruszać się w szerokim przedziale 4,33 - 4,39 - oceniają eksperci. Dodają, że PLN korzysta z poprawy nastrojów na rynkach wschodzących. Na rynku długu wskazują na piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy, mogące zwiększyć zmienność na polskim rynku FI.
Rynek walutowy
- Dzisiaj mieliśmy silne umocnienie złotego, w ślad za odreagowaniem w całym regionie Emerging Markets. Zakładamy poruszanie się złotego w przedziale 4,33 - 4,39 do końca tygodnia - powiedział PAP Biznes Marcin Turkiewicz, diler walutowy mBanku.
W opinii Konrada Ryczki z DM BOŚ wsparciem dla złotego - i pozostałych walut regionu - okazały się lepsze od konsensusu dane z niemieckiej gospodarki.
"Czwartkowy handel przyniósł kontynuację odbicia notowań PLN. Kurs EUR/PLN przetestował dziś okolice 4,3570 PLN wobec niedawnych 4,41 PLN (najwyższy poziom od stycznia 2017 r.). Odbicie notowań złotego spowodowane jest głównie poprawą nastrojów na szerokim rynku, co wspiera kwotowania walut EM. Dzisiaj kupujący otrzymali dodatkowo wsparcie w postaci porannych danych makro z Niemiec, gdzie zamówienia w przemyśle za maj wyraźnie podbiły konsensus" - napisał w komentarzu analityk.
Jak podał w czwartek niemiecki urząd statystyczny, zamówienia w niemieckim przemyśle wzrosły w maju o 2,6 proc. mdm. Analitycy spodziewali się, że zamówienia mdm wzrosną o 1,1 proc., po spadku miesiąc wcześniej o 1,6 proc.
Rynek długu
- Na krajowym rynku długu mieliśmy dziś stabilizację, mimo iż na rynkach bazowych zmienność była większa. Czynniki wewnętrzne obecne już od kliku tygodni wciąż są silną zaporą dla większej wahliwości wycen na naszym rynku - powiedział PAP Biznes Arkadiusz Urbański, analityk rynku długu Banku Pekao.
W czwartek rentowność bunda waha się w przedziale 0,3 - 0,34 proc.
- Większą zmienność na naszym rynku mogą pobudzić jutrzejsze dane z amerykańskiego rynku pracy oraz czwartkowa wieczorna publikacja minutek Fedu (godz. 20.00), jednak nawet przy pojawieniu się nowych impulsów rentowności na długim końcu krzywej utrzymywać się powinny w przedziale 3,2 - 3,3, proc." - dodał.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.