W czwartek, 5 lipca, w ręce Czytelników oddamy najnowszy numer Trybuny Górniczej, a w nim sporo uwagi poświęcamy konferencji, którą w Brukseli zorganizowała Jastrzębska Spółka Węglowa. Eksperci w sercu Unii Europejskiej przekonywali, że bez węgla koksującego nie ma stali. Ponadto przedstawiamy dotychczasowe ustalenia komisji badającej majową katastrofę w ruchu Zofiówka.
W nowym numerze nie zabraknie także informacji prosto z kopalń. Przedstawiamy załogę oddziału G-01 z ruchu Jankowice kopalni ROW, która zakończyła eksploatację ściany W-1 w pokładzie 502/1. Prace górnikom utrudniało spore nachylenie pokładu.
Piszemy także o kopalni Sośnica należącej do PGG. Już niebawem powinny zapaść decyzję dotyczące przyszłości tego zakładu. Być może uda się Sośnicę wykreślić z listy kopalń przeznaczonych do zamknięcia. Rozmowy z Komisją Europejską na ten temat mają się odbyć jeszcze w tym miesiącu.
Już wcześniej w portalu netTG.pl zapowiadaliśmy wywiad z prezesem JSW Danielem Ozonem, który w Brukseli przeprowadził red. Witold Gałązka. Zachęcamy do jego lektury raz jeszcze. Warto!
W najnowszym numerze zdradzamy także na jakich zasadach funkcjonują pompownie Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń, który należy do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. W skład CZOK wchodzi 13 zlikwidowanych kopalń, które przekształcono z pompownie. Choć węgla się w nich nie wydobywa, to zagrożeń nie brakuje.
Do struktur SRK należy także kopalnia Kazimierz-Juliusz. Jej likwidacja zakończy się w tym roku. O tym jak przebiegają prace na jej terenie także piszemy w najnowszym wydaniu TG.
Analizujemy także, jak w Polsce wygląda problem ubóstwa energetycznego. Okazuje się, że dane statystyczne są porażające. Panaceum ma być Program Czyste Powietrze ogłoszony przez premiera Mateusza Morawieckiego w czerwcu. Zakłada, że najubożsi otrzymają nawet 90 proc. dotacji na wymianę źródła ciepła lub termomodernizację budynku.
W okresie wakacyjnym trudno mówić o grudniu, ale właśnie wtedy oczy całego świata będą skierowane na Katowice, gdzie odbędzie się szczyt klimatyczny COP 24. W TG sprawdzamy czy stolica Górnego Śląska jest gotowa na przyjęcie ponad 40 tys. gości.
Polecamy także rozmowę z Wacławem Czerkawskim, przewodniczącym Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Województwa Śląskiego, który mówi o kierunkach, w których będzie podążać OPZZ.
- Podstawowe tematy to COP24 i realizacja Programu dla Śląska oraz w skali kraju walka o wzrost wynagrodzeń, bo tu ciągle jest sporo do wynegocjowania i to we wszystkich branżach. Poza tym zależy mi na wzmocnieniu pozycji śląskiej rady wojewódzkiej OPZZ i szerokiej współpracy z innymi związkami – wyjaśnia przewodniczący Czerkawski.
W dziale Po Szychcie przedstawiamy natomiast relacje z Runmageddonu, który ponownie zagościł na terenach kopalni Pniówek. Tegorocznej edycji przyświecało wyjątkowe hasło „Górnicy pamiętamy – 05.05.2018”. W ten sposób uczestnicy chcieli dać wyraz solidarności z rodzinami i bliskimi górników, którzy zginęli tragicznie w niedawnej katastrofie w ruchu Zofiówka. Na starcie Runmageddonu pojawiła się także reprezentacja Polskiej Grupy Górniczej.
Zapraszamy do lektury! Spotkajmy się w czwartek i każdego dnia na portalu netTG.pl
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.