Informatycy, pracownicy techniczni to wciąż głównie mężczyźni - wynika z raportu firmy Hays Poland.
Kobiety nadal są nielicznie reprezentowane w niektórych zawodach. Bardzo często nie jest to kwestia braku kompetencji czy predyspozycji, ale uprzedzeń pracodawców i kierowania się błędnymi przekonaniami. Tak twierdzi Charles Carnall, dyrektor zarządzający firmy Hays Poland, która przygotowała raport na temat rynku pracy kobiet w Polsce.
Z raportu wynika, że w zarządach polskich firm nadal głównie pracują mężczyźni. Udaje się do nich wejść nielicznym paniom. Aż 84 proc. respondentów tegorocznego badania Hays Poland wskazało, że najwyższe stanowisko w ich firmie zajmuje mężczyzna. Podobną tendencję widać na stanowiskach menedżerskich – dla 60 proc. ankietowanych, bezpośrednim przełożonym jest mężczyzna. Kobiety dominują natomiast na stanowiskach specjalistek w ramach zespołów podległych menedżerom.
Tymczasem obecność kobiet w gremiach kontrolujących funkcjonowanie firm poprawia przejrzystość finansową biznesu. W takich krajach jak Norwegia udział kobiet w zarządach i radach nadzorczych sięga 40 proc. Bazując na danych OECD, jako kraj nie wypadamy najgorzej na tle Europy i regionu. Na przykład w Czechach kobiety stanowią około 12 proc. zarządów i rad nadzorczych. W Polsce jest to ponad 15 proc.
Dysproporcje widoczne są także w określonych branżach. W niektórych sektorach kobiety pracują zdecydowanie częściej niż w pozostałych. To m.in. szeroko rozumiane dobra konsumpcyjne, branża medyczna, farmaceutyczna oraz finansowa.
Przyczyną dominacji mężczyzn na najwyższych stanowiskach lub w określonych branżach nie są jednak niższe kwalifikacje kobiet. W ostatnich kilkunastu latach kobiety stanowiły aż 65 proc. absolwentów uczelni wyższych w Polsce.
Uczestniczki badania podkreślają, że w firmach istnieją „szklane sufity” i stanowiska, powyżej których nie zasiadają kobiety. Mówią również o trudności przebicia się w branżach i na stanowiskach tradycyjnie postrzeganych jako męskie.
Autorzy badania twierdzą, że różnorodność pozwala na tworzenie lepszych produktów i usług. Dzięki dyskusji, ścieraniu się odmiennych punktów widzenia i współpracy, dochodzi do podejmowania trafniejszych decyzji. Sam proces jest znacznie ciekawszy. Różnorodny zespół to także nowe sposoby rozwiązywania istniejących wyzwań i odkrywanie nowych obszarów biznesowych. Udział kobiet w poszczególnych zespołach i na stanowiskach kierowniczych jest jednym ze środków do osiągnięcia tego celu.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.