Połączone senackie komisje gospodarki i środowiska proponują przyjęcie bez poprawek nowelizacji ustawy o OZE. Mniejszość złożyła jednak poprawkę, by zapisy dotyczące wejścia w życie przepisów dotyczących podatków od wiatraków weszły w życie od stycznia 2019 r. Głosowanie najprawdopodobniej odbędzie się w piątek rano, 29 czerwca.
Jedną z najbardziej oczekiwanych zmian zapisanych w nowelizacji jest usunięcie wątpliwości interpretacyjnych dotyczących sposobu opodatkowania wiatraków podatkiem od nieruchomości. W tej chwili przepisy pozwalają na obłożenie tym podatkiem zarówno części budowlanej, jak i technicznej wiatraka. Są jednak na tyle niejasne, że gminy w różny sposób interpretują prawo i w rezultacie w niektórych gminach podatek jest wyższy, a w innych niższy. Ustawa zakłada ujednolicenie przepisów wstecznie, od 1 stycznia 2018 r. w brzmieniu bardziej korzystnym dla podatnika - opodatkowana ma być tylko część budowlana.
W swym wniosku mniejszość proponuje, by zmiany weszły w życie od stycznia przyszłego roku. Jak przekonuje, samorządy obawiają się, że zmiana ta może spowodować ogromne problemy finansowe w trakcie roku budżetowego, zwłaszcza dla małych wiejskich gmin, na terenie których znajdują się turbiny wiatrowe. Argumentują, że gminy uzyskujące dochody z podatku od nieruchomości będą musiały zwrócić podatnikom (operatorom wiatraków) tegoroczny podatek wraz z odsetkami.
Sprawozdawca mniejszości senator Mieczysław Augustyn (PO) mówił w czwartek, 28 czerwca, że nie ma wątpliwości, że wszystkie zainteresowane firmy zwrócą się po nadpłacony podatek.
- Nie róbmy im (samorządom - PAP) tego, nie obciążajmy samorządów wadliwymi ustawami - postulował.
W jego ocenie proponowany przepis jest "niewłaściwy i niekonstytucyjny". Apelował, by senatorowie poparli wniosek mniejszości. Dodał, że do senatorów płyną apele w tej sprawie z "ubogich gmin", w których podatki od wiatraków są "podstawą budżetu lub stanowią dużą część tego budżetu".
Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski przekonywał, że podczas bardzo szerokich konsultacji społecznych projektu nowelizacji, przeprowadzonych z około setką organizacji i instytucji, nie było wielu uwag do proponowanych zapisów. Jego zdaniem gminy mogą porozumieć się z operatorami wiatraków ws. rozłożenia zobowiązań.
Nowelizacja ustawy o OZE ma pomóc w przybliżeniu się do wypełnienia krajowego celu OZE na rok 2020. Tobiszowski zapowiedział, że po uchwaleniu ustawy, resort chce jak najszybciej przystąpić do prac nad kolejnym projektem nowelizacji, która przyśpieszy rozwój polskich odnawialnych źródeł energii.
Na początku czerwca Sejm uchwalił nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii. Wprowadza ona zmianę m.in. definicji budowli w prawie budowlanym i reguluje kwestie podatków od wiatraków.
Ustawa przewiduje wydłużenie do połowy 2021 r. czasu na budowę i uruchomienie elektrowni wiatrowych, które mają ważne pozwolenia na budowę, a nie spełniają wymogów tzw. ustawy odległościowej. Projekt likwiduje też wątpliwości interpretacyjne co do sposobu opodatkowania wiatraków podatkiem od nieruchomości. Obecnie przepisy pozwalają na obłożenie tym podatkiem zarówno części budowlanej, jak i technicznej turbiny, przy czym różne gminy w różny sposób interpretują przepisy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.