Nawet dziesiątą część przychodów grupy JSW mają zapewnić w najbliższych latach nowe tzw. technologie produktów węglopochodnych, na których marża będzie korzystniejsza jeszcze korzystniejsza niż z węgla koksowego, a dodatkowo zabezpieczy spółkę przed wahaniami cen surowca na rynkach - zapowiedział w środę przed południem w Brukseli Daniel Ozon, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która organizuje w stolicy UE międzynarodową konferencję "Coal to steel" ("Od węgla do stali: odpowiedzialne górnictwo i zrównoważona stal").
Na kilka godzin przed wydarzeniem w zabytkowym gmachu Bibliothèque Solvay opodal Parlamentu Europejskiego Daniel Ozon w rozmowie z dziennikarzami ujawnił plan sięgnięcia przez JSW po produkty wytwarzane na bazie węgla przy pomocy nowoczesnych technologii.
JSW nawiązuje już współpracę z producentami np. włókien węglowych za smoły koksowniczej oraz wodoru na bazie gazu koksowniczego. W ciągu 5-7 lat mają zapewnić polskiej spółce od 5 do 10 proc. przychodów.
- To obszar o wiele bardziej marżowy, niż nasza tradycyjna działalność - uzasadnił szef JSW.
Podstawą pozostanie dla JSW oczywiście surowiec konieczny do wyrobu stali. W tej chwili huty w UE muszą importować 2/3 niezbędnego im węgla koksującego spoza Unii. Tymczasem nawet 80 proc. tego surowca wytwarza wśród wszystkich państw UE polski producent - JSW.
Daniel Ozon zwrócił uwagę, że wpisanie węgla koksującego we wrześniu 2017 r. na aktualną listę surowców krytycznych UE pomoże w rozmowach na temat finansowania inwestycji firmy. Toczą sie one min. z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, który miałby otworzyć dla JSW 10-letnią ścieżkę kredytową waratości stu milionów euro z przeznaczeniem na modernizację i budowę ekologicznych baterii koksowniczych, silników metanowych czy opłacenie działań B+R w spółce zależnej JSW Innowacje.
Podczas konferencji w Brukseli JSW opisze niektóre z pomysłów na przetwarzanie surowców pokoksowniczych. W wykorzystaniu smół i gazów po procesie koksowniczym Polacy sięgną po technologie europejskie i azjatyckie. Obiecujące perspektywy otwierają się w motoryzacji i przemyśle lotniczym dla włókien węglowych (mogą być one wytwarzane ze smoły koksowniczej):
- Podpisaliśmy niedawno umowę o współpracy w tym zakresie z największym niemieckim instytutem przemysłowym - Instytutem Fraunhofera. Zapotrzebowanie na ten produkt będzie rosło w ogromnym tempie - mówił Daniel Ozon.
Innym kierunkiem poszukiwań produktowych JSW będą anody w bateriach niezbędnych do rozwoju elektromobilności. Szef JSW zapowiedział, że jego spółka będzie aktywnie wspierać unijną inicjatywę EBA (European Battery Alliance), która powinna pomóc państwom europejskim na konkurowanie z azjatyckimi gigantami w zakresie magazynów energii i baterii, jak dzięki któremu Unia chce technologicznie konkurować m.in. z producentami azjatyckimi, jak LG lub Samsung.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.