Złoty może się osłabiać, jeśli na rynek trafią kolejne informacje pogarszające nastroje wśród globalnych inwestorów - oceniają ekonomiści. Dodają, że awersja do ryzyka na światowych rynkach może ciążyć polskiemu długowi, który jest jednak wspierany przez niską podaż MF.
- Złoty ustabilizował się chwilowo w okolicach 4,34 za euro, ale nie można wykluczyć, że będzie się dalej osłabiał. Rynki zaniepokoiła wiadomość o możliwych kontrolach kapitału przez USA - powiedział Piotr Popławski, starszy ekonomista ING Banku Śląskiego.
- Następny opór dla EUR/PLN znajduje się w okolicach 4,37-4,38 i eurozłoty może ku niemu podążać, jeśli pojawią się kolejne negatywne informacje, bo pozytywnych na razie brak - dodał.
W poniedziałek, 25 czerwca, agencja Bloomberg i "The Wall Street Journal" podały, że administracja prezydenta USA Donalda Trumpa przygotowuje nowe ograniczenia na chińskie inwestycje w USA. Nowe przepisy miałyby być ogłoszone do piątku.
W nocy z poniedziałku na wtorek Steven Mnuchin, sekretarz skarbu USA, zapowiedział na Twitterze, że ograniczenia inwestycyjne obejmą wszystkie państwa, które "próbują ukraść amerykańską technologię".
W bardziej pojednawczym tonie wypowiedział się w wywiadzie z CNBC Peter Navarro, doradca Białego Domu ds. handlu, który poinformował, że "nie istnieją plany nałożenia ograniczeń inwestycyjnych na państwa, które nie szkodzą w żaden sposób" USA.
Rynek długu
- Do końca miesiąca nie powinniśmy obserwować większych zmian rentowności polskich obligacji - powiedział Mirosław Budzicki, strateg rynku długu w PKO BP.
Jego zdaniem polskie obligacje przestały korzystać na awersji do ryzyka.
- Dotychczas globalny wzrost awersji do ryzyka powodował wzrost ryzyka kredytowego, co działało negatywnie na nasz dług, jednak równoczesny spadek rentowności na rynkach bazowych niwelował ten skutek. Obecnie jednak rentowności na rynkach bazowych są bardzo niskie, szczególnie w strefie euro i ciężko się spodziewać, żeby zeszły jeszcze niżej - powiedział.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.