Poniedziałkowe zamknięcie sesji, 25 czerwca, na stołecznym parkiecie przyniosło spadki głównych indeksów. Największa przecena dotknęła indeks małych spółek, który - zdaniem ekspertów - może kontynuować zniżki w najbliższych dniach.
WIG 20 zakończył sesję 0,3-proc. spadkiem i wyniósł 2.155,9 pkt. Indeks blue chipów przez większą część sesji utrzymywał się powyżej poziomu odniesienia (2.162,8 pkt.) z dziennym zakresem wahań mieszczącym się w przedziale 2.175 - 2.155 pkt. Podobną zniżkę w ujęciu procentowym zanotował WIG (-0,3 proc.) i wyniósł 56.416,4 pkt.
0,6-proc. pod kreską zakończył sesję mWIG 40, na zamknięciu wyniósł 4.289,4 pkt.
Poniżej poziomu 13 tys. pkt. sesję zakończył sWIG 80 (-1,2 proc.) i wyniósł 12.877,2 pkt. Eksperci wskazują, że tak silny spadek sWIG 80 wynikał w dużej mierze ze słabego popytu, nie zaś z olbrzymiej podaży.
- Technicznie, sWIG 80 znajduje się w trendzie spadkowym. Nie ma sygnałów jego odwrócenia, więc są przesłanki ku temu, żeby te zniżki były kontynuowane. Lekko malejący wolumen może jednak świadczyć o tym, że przyczyną spadków na małych spółkach jest obecnie raczej brak silnego popytu niż jakaś olbrzymia podaż - to może dawać lekką nadzieję na bliski ich koniec, ale konkretnych sygnałów nie widać - powiedział PAP Biznes Przemysław Smoliński, analityk techniczny DM PKO BP.
- Znaczącym poziomem wsparcia było 13,5 tys. pkt. i tak naprawdę to będzie teraz znaczący poziom oporu i dopiero jego przebicie pozwoli zapoczątkować ruch w górę, ale dopóki jesteśmy poniżej - to każdą zwyżkę należy traktować jako korektę - dodał.
Obroty na małych spółkach wyniosły zaledwie 22 mln zł, na blue chipach natomiast 435 mln zł.
Wśród blue chipów o 0,8 proc. spadł kurs KGHM. Spółka podała, że produkcja miedzi płatnej w grupie wyniosła w maju 53,5 tys. ton, czyli spadła 6 proc. rdr. Sprzedaż miedzi w tym okresie wyniosła 49,8 tys. ton i była mniejsza rdr o 11 proc.
Spadły wyceny PKO BP (-0,4 proc.) i Pekao (-0,6 proc.). Michał Selbka, analityk S&P Global Ratings powiedział na konferencji prasowej, że dalsza konsolidacja sektora bankowego w Polsce jest prawdopodobna, przy czym fuzja PKO BP i Pekao SA jest raczej wykluczona.
0,3-proc. wzrost zanotował Eurocash, który złożył do UOKiK wniosek o zgodę na koncentrację w związku z planowanym zakupem udziałów w spółce Partner Sp. z o.o., która prowadzi 26 sklepów pod szyldem Lewiatan.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.