Wspólne stanowisko strony społecznej, rządu i pracodawców z sektora surowcowego i energetycznego ma powstać przed szczytem COP24, który w dniach 3-14 grudnia 2018 r. odbędzie się w Katowicach. Pomysł narodził się podczas obrad Zespołu Trójstronny ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników, który obradował w poniedziałek, 25 czerwca w siedzibie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.
- Temat ten został dopisany do porządku obrad. Bardzo trafnie zasugerowała go strona społeczna. Pojawił się pomysł, aby duże centrale związkowe we współpracy z Ministerstwem Energii, zapraszając oczywiście też mniejsze związki, wspólnie przygotowały się co COP24 w Katowicach – wyjaśnił dziennikarzom wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, który ma w sprawę zaangażować się jako przedstawiciel strony rządowej.
Co ważne, stanowisko ma zostać wypracowane we współpracy z partnerami z zagranicy, a następnie właśnie zagranicą prezentowane.
- Związki zawodowe maja zaprosić swoich partnerów z całego świata. Przyjadą oni najpierw w sierpniu na spotkanie konsultacyjne, eksperckie, następnie w Polsce, a później w Brukseli będzie prezentowane wspólne stanowisko. Pojawiła się słuszna koncepcja, aby to stanowisko było skorelowane ze stanowiskiem rządowym i spółek skarbu państwa, energetycznych, surowcowych. Będziemy mogli z różnych obszarów pokazać z jednej strony nasz dorobek w przestrzeni klimatycznej, gospodarczej, a z drugiej, jakie działania na poziomie Europy powinny zostać dopuszczone, jakie sugestie powinny się pojawiać. Ze stanowiskiem będą mogli wcześniej zapoznać się przedstawiciele strony społecznej z innych krajów, aby prezentować je na arenie międzynarodowej – podkreślił minister Tobiszowski.
Jednym z głównych tematów poniedziałkowego posiedzenia była ponadto uchwalona niedawno w Sejmie nowelizacja Prawa górniczego i geologicznego.
- Kierunek zmian w sprawie koncesji na wydobycie oceniam jako dobry, o to właśnie zabiegaliśmy. Szkoda tylko, że tak długo musieliśmy na nie czekać – mówił niedawno portalowi nettg.pl Wacław Czerkawski, członek prezydium ZZ Górników w Polsce.
Przypomnijmy, że niedługo wygasa 19 koncesji na wydobycie węgla kamiennego i brunatnego. Kwestia nowelizacji i skrócenie ciągnących się latami procedur przy pozyskiwaniu nowych i przedłużaniu istniejących koncesji była więc bardzo ważna dla związków zawodowych.
Po trzech latach i naciskach ze strony społecznej oraz resortu energii, Ministerstwo Środowiska w końcu przygotowało odpowiednie regulacje.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.