Opolskie jako pierwsze rozliczyło swój program regionalny za lata 2007-2013 współfinansowany z pieniędzy UE - poinformował PAP minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Dodał, że teraz pełna koncentracja na perspektywie 2014-2020 i tworzeniu kolejnej.
- W czerwcu do Polski wpłynęła z Brukseli kwota 24 mln euro. To płatność końcowa ze strony Komisji Europejskiej w związku z rozliczeniem pierwszego Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) za okres 2007-2013. To RPO województwa opolskiego, następne w kolejności ma być województwo warmińsko-mazurskie, które otrzymało już decyzję KE o zamknięciu programu - powiedział PAP minister Kwieciński.
Na Twitterze resort napisał, że województwo opolskie jako pierwsze rozliczyło swój program regionalny za lata 2007-2013 współfinansowany z pieniędzy UE; teraz pełna koncentracja na perspektywie 2014-2020 i tworzeniu kolejnej.
Jak wyjaśnił szef MIiR, wypłata z Komisji oznacza, że w pełni wykorzystaliśmy wszystkie dostępne w programie środki.
- To ogromny sukces, szczególnie jeśli popatrzymy na efekty inwestycji, które udało się dzięki tym środkom zrealizować - zaznaczył Kwieciński.
Zgodnie z unijnymi przepisami w okresie 2007-2013 KE refundowała wydatki przedkładane przez instytucje zarządzające do poziomu 95 proc. alokacji, pozostawiając 5 proc. środków na poczet ostatnich rozliczeń przy wypłacie salda końcowego. Instytucje zarządzające programami regionalnymi i krajowymi były zobowiązane złożyć dokumenty zamknięcia do końca marca 2017 roku. Był to pierwszy etap procesu rozliczenia programów z KE.
Pod koniec zeszłego roku KE zachęcała instytucje zarządzające do skorzystania z procedury tzw. szybkiego zamknięcia.
- Było to możliwe z uwagi na fakt, że we wszystkich programach udało się osiągnąć nadwyżkę prawidłowych wydatków. Były one sfinansowane z krajowego budżetu, teraz czekamy na ostateczne rozliczenia i refundacje - wyjaśnił minister Kwieciński.
Jak poinformował resort inwestycji i rozwoju, obecnie decyzję o zamknięciu i w pełni wypłacone saldo końcowe ma większość programów krajowych. Tym samym na przełomie 2017 i 2018 roku do Polski trafiło ponad 2 mld euro.
Według MIiR łączna kwota, która zasili budżet państwa w ramach rozliczenia programów regionalnych z UE to blisko 864 mln euro.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.