Górnicze okienko otwarte 11 czerwca w chorzowskim oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zdaje egzamin. Eksperci z dziedziny ubezpieczeń społecznych udzielili już odpowiedzi kilkudziesięciu interesantom. Okazuje się, że mimo szerokiej akcji informacyjnej prowadzonej w mediach wciąż spora grupa osób ma kłopoty ze zrozumieniem przepisów związanych z górniczymi świadczeniami emerytalnymi. O akcji na bieżąco informujemy w portalu netTG.pl.
W okienku górniczym dyżurowała w minione dwa poniedziałki Ewa Paluch z Wydziału Świadczeń Emerytalno-Rentowych oddziału ZUS w Chorzowie.
- Odwiedzają nas osoby w różnym wieku. Pytają o świadczenia górnicze, o to, ile wynosić będą ich emerytury, kiedy je nabędą lub czy już teraz mają do nich prawo. Zgłaszają się również emeryci, pytając, czy ZUS przeliczy im ponownie wysokość emerytury, np. w związku z dodatkową pracą, którą podjęli w trakcie pobierania świadczenia. Staramy się na wszystkie pytania odpowiedzieć, ale prosimy o przynoszenie ze sobą dokumentacji. Bez niej możemy informować jedynie bardzo ogólnikowo. Każdy bowiem indywidualny przypadek wymaga dogłębnej analizy – wyjaśnia Ewa Paluch.
Wciąż też pojawiają się pytania o służbę wojskową i zwolnienia lekarskie. Eksperci z ZUS przypominają więc, że nie chodzi o odrabianie zwolnienia lekarskiego, ale o spełnienie warunku czystej pracy górniczej pod ziemią, o której wspomina ustawodawca. Interesanci zgłaszają ponadto problemy z przeliczaniem lat pracy np. w ratownictwie górniczym i z samym dokumentowaniem pracy górniczej.
Warto zatem wiedzieć, że przy ustalaniu prawa do emerytury górniczej bez względu na wiek i zajmowane stanowisko, w przypadku ubezpieczonych, którzy pracę górniczą wykonywali pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy, dokumentacją jest miesięczny wykaz dniówek lub zjazdów przepracowanych pod ziemią. Okresy pracy górniczej wykonywanej pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy mogą być na ich wniosek rozliczane w okresach kwartalnych – wskazuje Wiesława Rokosz, naczelnik Wydziału Świadczeń Emerytalno-Rentowych w chorzowskim ZUS.
Jeśli więc nadsztygar górniczy zatrudniony w kopalni węgla kamiennego wystąpi z wnioskiem o przyznanie emerytury górniczej bez względu na wiek i jako dowód wykonywania pracy pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy dołączy dodatkowo do wniosku miesięczny wykaz zjazdów pod ziemię, to ZUS rozliczy okresy pracy pod ziemią miesięcznie oraz kwartalnie i wybierze wariant korzystniejszy dla pracownika – wyjaśnia dalej Wiesława Rokosz.
Przykładowo: jeżeli pracownik w styczniu 2012 r. wykonał 22 zjazdy pod ziemię, w lutym 21 oraz w marcu 21 – natomiast wymagana liczba dniówek roboczych w tych miesiącach wynosiła odpowiednio: 21 dni w styczniu, 21 dni w lutym i 22 dni w marcu – to w przypadku rozliczenia miesięcznego zaliczeniu podlegają: styczeń 2012 r. i luty 2012 r., natomiast marzec zostanie pominięty, gdyż w tym miesiącu pracownik nie wykonał wymaganej liczby 22 zjazdów. Ponieważ w I kwartale 2012 r. wymagana liczba dniówek roboczych wynosiła 64 (21 + 21 + 22) i taką liczbę zjazdów pod ziemię w tym kwartale pracownik wykonał (22 + 21 + 21), ZUS uwzględni kwartalne rozliczenie jako korzystniejsze.
Górnicze okienko będzie kontynuowane. Już w najbliższy poniedziałek, 25 czerwca, wszyscy, którzy mają wątpliwości co do przyznanego im świadczenia, chcący je przeliczyć bądź sprawdzić, czy spełniają warunki do jego otrzymania, mogą zgłaszać się w godzinach od 14.00 do 18.00 do chorzowskiego oddziału ZUS przy ul. Dąbrowskiego 45. Konsultacje odbywają się w pokoju na parterze. Akcja będzie kontynuowana w każdy poniedziałek do końca sierpnia.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Co ZUS ma Ci udostępnić? Kalendarz? Odlicz sobie soboty, niedziele i święta i masz wymaganą ilość dni zjazdowych. Urlop jest liczony jako dni zjazdowe, Z-tki nie ale dzień świąteczny za który masz Z-tę tak. Żeby nie było jakichkolwiek problemów typu konieczność rozliczania kwartalnego z powodu braku wymaganych dni zjazdowych w jakimś miesiącu dobrze jest brać Z-tkę w tym samym miesiącu w jakim przepracowałeś dzień 'świąteczny'. Doskonale jest to opisane powyżej w artykule.
Przikład nadsztygara mało wiela mie łobchodzi - te niyudaczniki powinni robić do 75 - tak ciynczko robiom w biurach, pierdzonc w stołki... Gloryglory: czy Ty myślisz racjonalnie? Chceszz łodrobiać urlop? Powodzynio... :-) jo sie już kiedyś łoriyntowoł i nie łodrobiosz urlopu ani Cie Zetki niy łobchodzom - no chyba, że żeś jes umysłowym.
Wszystko fajnie to niech ZUS gdzieś udostępni jaka jest wymagana liczba zjazdów w danym miesiącu np. w takim czerwcu? Przecież jak człowiek idzie na 2-tygodniowy urlop lub wybiera Z-tki to wiadomo że w danym miesiącu ma cięzko przerobić np. 20 dni roboczych. Pozdrawiam