PKN Orlen otrzymał zgodę od Czeskiego Banku Narodowego na przeprowadzenie wykupu akcji Unipetrol reprezentujących ok. 5,97 proc. kapitału zakładowego spółki. Oznacza to realizację transakcji wykupu po cenie 380 CZK za akcję. Jest ona korzystna zarówno z punktu widzenia PKN ORLEN, jak i pozostałych akcjonariuszy mniejszościowych - poinformował Orlen w komunikacie opublikowanym w środę, 20 czerwca.
- Zgoda Czeskiego Banku Narodowego na przymusowy wykup akcji Unipetrolu to bardzo dobra wiadomość. Jako stuprocentowy właściciel PKN Orlen zwiększy możliwość wykorzystania zaangażowanego kapitału. Chodzi o maksymalizację synergii w ramach całej Grupy tak, aby zwiększyć efektywność czeskich zakładów. Dzięki temu wzmocnimy naszą pozycję w regionie i jeszcze skuteczniej będziemy mogli odpowiadać na rynkowe wyzwania – powiedział Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.
Ostateczne rozliczenie transakcji powinno nastąpić do końca 2018 r. Zostanie ona sfinansowana ze środków własnych koncernu oraz z dostępnego kredytu konsorcjalnego. - Zgodnie z założeniami, po przeprowadzeniu wykupu, dług netto Orlenu pozostanie na bezpiecznym poziomie i nie powinien wpłynąć na pogorszenie oceny ratingowej - zaznaczono w komunikacie.
- PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w 3 krajach. W ostatnich latach, w ramach procesów optymalizacyjnych, w ramach Grupy połączono południowe aktywa w Polsce, aby jeszcze lepiej odpowiadać na wahania w otoczeniu zewnętrznym. Odpowiedzią Koncernu na bieżące i przyszłe wyzwania rynkowe jest przede wszystkim poprawa doskonałości operacyjnej zakładów produkcyjnych i umocnienie pozycji rynkowej w stosunku do konkurentów. To dotyczy również aktywów w Czechach - czytamy na stronei płockiego koncernu.
Obecnie na rynku czeskim realizowany jest projekt budowy instalacji polietylenu PE3, który ma na celu umocnienie pozycji Grupy Orlen na chemicznym i petrochemicznym rynku w Europie Środkowej. Realizacja projektu w Litvinovie o mocy około 270 tys. ton rocznie umożliwi wyższe wykorzystanie instalacji Olefin oraz głębszą integrację produkcji petrochemicznej i rafineryjnej. Sprawna realizacja m.in. tej inwestycji umożliwi wzmocnienie pozycji Unipetrolu w jednej z najbardziej perspektywicznych branż na świecie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
W dobie odchodzenia od paliw płynnych (napęd elektryczny, wodorowy) oraz ochrony środowiska poprzez powrót do ekologicznych opakowań (szklanych, papierowych) inwestycje w petrochemię są po prostu dywersją gospodarczą Naszego Kraju