Uszczelnienie przepisów i sprawniejsze działania skarbówki dają efekty. Do budżetu wpłynęło 30 mld zł więcej - podaje we wtorek, 19 czerwca, "Rzeczpospolita".
Z raportu NIK-u, do którego dotarła gazeta, a który dotyczy wyłudzeń VAT wynika, że ubywa lewych faktur, skarbówka likwiduje podatkowe karuzele, kontrole są coraz skuteczniejsze. Skarb Państwa dostał w 2017 roku 30 mld zł więcej niż rok wcześniej.
"Podatkowym oszustom jest coraz trudniej" - powiedział "Rz" Arkadiusz Łagowski, ekspert Konfederacji Lewiatan i doradca podatkowy w Grant Thornton.
Powodem sukcesów skarbówki jest uszczelnienie przepisów. "Jedną z najważniejszych zmian było wprowadzenie obowiązku przesyłania co miesiąc informacji z ewidencji VAT w elektronicznym formacie Jednolitego Pliku Kontrolnego" - informuje "Rz" za raportem NIK-u.
"Dzięki informacjom z JPK skarbówka wie o wszystkim, co dzieje się w firmach. Może porównywać dane i na bieżąco wyłapywać nieprawidłowości. Ograniczyło to znacznie kupowanie fikcyjnych faktur np. na doradztwo czy marketing - powiedział "Rz" adwokat i właściciel kancelarii podatkowej Piotr Świniarski.
Na podstawie JPK skarbówka typuje też firmy do sprawdzenia. Z raportu wynika, że kontroli jest mniej, ale za to dają lepsze efekty. "Fiskus nie marnuje już czasu na tzw. puste kontrole, wie, gdzie iść i czego szukać" - uważa mecenas Świniarski.
Zdaniem NIK skuteczność skarbówki poprawiły także przepisy uszczelniające VAT-owski rejestr przedsiębiorców oraz zasady dokonywania zwrotu podatku. "Jednocześnie raport rozprawia się z mitem, że wzrost dochodów budżetowych z VAT jest wynikiem nieuzasadnionego wstrzymania zwrotów" - uważa Arkadiusz Łagowski.
Na kombinatorów odstraszająco wpłynęło też podwyższenie kar. "Wiele osób, słysząc o uszczelnieniu przepisów, wyszło z szarej strefy" - powiedział gazecie Świniarski.
Raport NIK zwraca także uwagę na lepszą organizację pracy urzędników, którzy wykorzystują nowoczesne narzędzia informatyczne, ale też wskazuje błędy - .in. długi czas reakcji na stwierdzone u przedsiębiorców nieprawidłowości.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.