- Platforma Unii Europejskiej dla regionów węglowych powstała w grudniu 2017 r. z inicjatywy Komisji Europejskiej. Ma ułatwić tworzenie projektów oraz długoterminowych strategii dla regionów górniczych- powiedział Jan Bondaruk, zastępca dyrektora naczelnego Głównego Instytutu Górnictwa podczas spotkania w Ostrawie we wtorek, 12 czerwca, gdzie m.in. debatowano na temat Platformy dla regionów górniczych w okresie transformacji.
- Polska i Czechy korzystają z tych samych zasobów węgla, historia eksploatacji surowca była podobna. Bez współpracy transgranicznej nie da się realizować projektów w dziedzinie ochrony atmosfery lub wykorzystania potencjału pogórniczego. Musi nastąpić integracja. Na spotkaniu w Ostrawie zebrało się szerokie grono praktyków, ludzi reprezentujących naukę, przemysł i administrację samorządową. Zostały przedstawione najpilniejsze zadania, które należałoby zacząć realizować. Wiele tematów zostało już wcześniej omówionych. Czesi interesują się w szczególności magazynem energii z wykorzystaniem wyrobisk. Tymi rozwiązaniami zainteresowane są też nasze spółki węglowe. W Polsce zamierzamy pilotażowo podłączyć kilka kopalń do systemu ciepłowniczego. Chcemy pokazać, że śmiało można wykorzystywać energetykę postwęglową. Czesi są w lepszej sytuacji, ponieważ oni zalali już część nieczynnych kopalń do wysokiego poziomu i teraz ujmują wodę o wysokiej temperaturze, przy bardzo niskich kosztach pompowania. My z kolei musimy chronić czynne kopalnie, dlatego utrzymujemy bardzo niski poziom wód. Platforma Unii Europejskiej dla regionów węglowych jest na razie przestrzenią do wypełnienia pomysłami. My ją właśnie zapełniamy. Należy udowodnić, że nasze plany są realne, spójne i dotyczą wielu regionów. Wówczas znajdą się środki na realizację przedsięwzięć - zauważ Jan Bondaruk.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.