Dow Jones i S&P 500 zakończyły środową, 13 czerwca, sesję na giełdach w Nowym Jorku na minusach i tylko Nasdaq odnotował zwyżkę, po tym jak Fed podwyższył stopy procentowe i prognozy liczby podwyżek kosztu kredytu na '18. Ceny ropy idą w górę po informacji o spadku zapasów w USA.
Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,19 proc. i wyniósł 25 272,24 pkt. S&P 500 stracił 0,17 proc. i wyniósł ostatecznie 2782,19 pkt. Natomiast Nasdaq Comp. odnotował niewielką zwyżkę o 0,09 proc., do 7710,46 pkt.
Głównym wydarzeniem środy było posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej.
Zgodnie z oczekiwaniami, Fed podwyższył główną stopę procentową o 25 pb do 1,75-2,0 proc. Bankierzy z Fed podwyższyli prognozę liczby podwyżek stóp procentowych na 2018 r. do czterech z trzech oraz utrzymali prognozy podwyżek na kolejne lata (3 w '19 i jedna w '20). Bez zmian utrzymano prognozę długoterminowej stopy procentowej (2,875 proc.).
W górę zrewidowano prognozy inflacji, obniżono szacunki bezrobocia.
Jastrzębi zwrot w projekcjach, sugerujący kolejny wzrost kosztu kredytu w Stanach we wrześniu i grudniu, został przyjęty przez rynek neutralnie.
Bezpośrednio po publikacji komunikatu dolar umocnił się względem koszyka i euro o 0,5 proc., jednak po konferencji prasowej prezesa Fed J. Powella wrócił do punktu wyjścia. EUR/USD zakończył sesję na poziomie 1,179. Rentowność amerykańskich 10-latek rosła nawet o 3 pb., by na koniec sesji zanotować wzrost o 1 pb. do 2,97 proc.
Powell poinformował, że od stycznia 2019 r. Fed będzie częściej komunikować się z rynkiem - po każdym posiedzeniu Fed odbywać się będzie konferencja prasowa (obecnie co drugie posiedzenie). Utrzymana zostanie natomiast częstotliwość publikacji projekcji makro (co kwartał).
- Dwa razy więcej konferencji prasowych w żadnym razie nie wskazuje ani tempa, ani potencjalnej daty zmiany stóp procentowych. Zmiana ma jedynie na celu poprawę komunikacjiusa giełada - podkreślił Powell.
Rynki z uwagą śledzą posiedzenia najważniejszych banków centralnych świata i w związku z tym na dalszy plan zeszły kwestie napięć w międzynarodowej polityce handlowej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.