Zapraszamy na XIV Zabrzański Festiwal Orkiestr im. Edwarda Czernego. To niezwykle barwne widowisko odbędzie się już w najbliższą sobotę, 16 czerwca. Początek o 15 na placu Wolności, gdzie zagra Górnicza Orkiestra Dęta Piekary-Julian pod dyrekcją Antoniego Majchrzyka. Ciąg dalszy w Sztolni Królowa Luiza - Szyb Carnall (Zabrze, ul. Wolności 410). Tam o 15.55 nastąpi uroczyste otwarcie gali festiwalowej. Będą też liczne atrakcje dla dzieci.
Pod Szybem Carnall zagrają orkiestry kopalń: Bielszowice, Halemba, Pokój, Miechowice, Bolesław Śmiały oraz orkiestra Muzeum Górnictwa Węglowego. Gościem specjalnym festiwalu będzie Orkiestra „Weilersbacher Musikanten” z Bawarii. Posłuchać jej będzie można o 19. Zespoły zaprezentują nie tylko utwory związane z górniczymi tradycjami, ale też muzykę filmową.
Dodatkowo w ramach festiwalu najmłodsi mogą wziąć udział w zabawach i animacjach na świeżym powietrzu pt. „Muzykalny Górnik”. Zorganizowane zostaną w Park 12C, przy ul. Sienkiewicza 43, w godzinach 10-18. W tym czasie na najmłodszych odwiedzających czekać będzie mnóstwo niespodzianek, między innymi zabawy w strefach: słoneczna fontanna, źródła i wodospady, słoneczna zapalniczka, śruba Archimedesa, stara pompa ręczna, kamienny labirynt.
Ponadto przewidziano liczne zabawy muzyczne i plastyczne, m.in. rysowanie węglem, tworzenie czapek górniczych CZAKO, zabawy z „węgielkiem muzykantem”, górniczy tor przeszkód zakończony pasowaniem na górnika.
Organizatorem tego wyjątkowego wydarzenia jest Muzeum Górnictwa Węglowego. Patronat nad imprezą objęło miasto Zabrze i Polska Grupa Górnicza. Patronat medialny sprawuje m.in. Trybuna Górnicza.
Pierwsze orkiestry dęte na Śląsku pojawiły się na przełomie XIX i XX w. Należały do nich orkiestry powstałe w 1905 r. przy kopalni Michał w Siemianowicach Śląskich oraz przy Hucie Szkła Okiennego Szczakowa w Jaworznie i w 1907 r. w rybnickiej KWK Chwałowice, katowickich Murckach, czy w leżącym nieopodal Tarnowskich Gór Miasteczku Śląskim. W Polskim Związku Chórów i Orkiestr w 1976 r. zrzeszonych było na Śląsku 148 orkiestr dętych. Jedenaście lat później już 167. Po tym roku nastąpił spadek ich liczebności. W 2008 r. było ich około 50. Ta liczba utrzymuje się do dzisiaj na podobnym poziomie.
Festiwal to próba uratowania dawnych tradycji, bo orkiestry dęte są częścią śląskiej i górniczej tradycji. Wrosły w region i w ludzi. Ich zniknięcie byłoby zaprzepaszczeniem wysiłku wielu pokoleń.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.